fb pixel
Vyhledávání

Eso všech leteckých es: Manfred von Richthofen byl znám jako „Rudý baron“, na kontě měl 80 sestřelů nepřátelských letounů

Zdroj: Bundesarchiv, Bild 183-R18508 / Nicola Perscheid / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5436374

Psal se 21. duben roku 1918, první světová válka se chýlila ke svému závěru. Při přeletu nad řekou Sommou ve Francii byl toho dne nepřátelskou palbou zasažen letoun barona Manfreda von Richthofena, proslulého německého leteckého esa, známého pod přezdívkou „Rudý baron“.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 22.4.2023, 09:39

Manfred von Richthofen

Richthofen, syn pruského šlechtice, přešel v roce 1915 z německé armády k císařskému letectvu. Již v roce 1916 terorizoval nebe nad západní frontou v dvouplošníku Albatros a do konce roku sestřelil 15 nepřátelských letadel, včetně jednoho, které pilotovalo britské letecké eso major Lanoe Hawker.

V roce 1917 Richthofen překonal všechny rekordy v létání na obou stranách západní fronty a začal používat trojplošník Fokker, natřený celý na červeno na počest svého starého jezdeckého pluku. Přestože jej Richthofen používal pouze v posledních osmi měsících své kariéry, byl to právě tento letoun, s nímž byl Richthofen nejčastěji spojován, a díky němuž se pro německého pilota stvořila anglická přezdívka Red Baron (Rudý baron).

Rudý baron

Dne 21. dubna 1918, s 80 sestřely na svém kontě, vedl Richthofen svou eskadru trojplošníků (Jagdgeschwader I) hluboko do spojeneckého území ve Francii při pátrání po britských pozorovacích letounech. Let upoutal pozornost spojenecké letky vedené pilotem kanadského letectva kapitánem Arthurem Royem Brownem.

Když Richthofen pronásledoval letadlo pilotované Brownovým krajanem Wilfredem R. Mayem, Rudý baron se odvážil příliš daleko na nepřátelské území, a ještě k tomu příliš nízko nad zemí. Dvě míle za spojeneckými liniemi, právě když Brown Richthofena dostihl a střílel na něj, přeletěli australskou kulometnou baterii, jejíž střelci zahájili palbu.

Sestřelení

Richthofenův letoun byl zasažen do trupu – přestože se mu ještě podařilo přistát s letadlem podél silnice z Corbie do Bray nedaleko Sailley-le-Sac, byl mrtvý dříve, než k němu stačily dorazit australské jednotky. Brownovi se často připisují zásluhy za sestřelení Richthofena ze vzduchu, ačkoli někteří tvrdili, že to byl ve skutečnosti australský střelec na zemi, kdo vypálil onu osudovou ránu. Tato historická debata trvá dodnes.

Manfred von Richthofen byl Spojenci pohřben na malém vojenském hřbitově v Bertangles ve Francii s plnými vojenskými poctami. V době smrti mu bylo 25 let. Jeho tělo bylo později převezeno na větší hřbitov ve Fricourtu. V roce 1925 bylo na přání jeho bratra Karla Bolka znovu převezeno, tentokrát do Berlína, kde byl pohřben na Invalidním hřbitově při velkém státním pohřbu.

V době „dřevěných“ letadel, kdy už 20 leteckých sestřelů zajišťovalo pilotovi status legendy, sestřelil Rudý baron 80 nepřátelských letadel a zapsal se tak do historie jako jeden z nejúspěšnějších letců první světové války, a to na obou stranách konfliktu.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články