fb pixel První americká letecká bojová mise: Američané vpadli do Mexika s cílem zatknout revolucionáře Pancho Villu – G.cz
Vyhledávání

První americká letecká bojová mise: Američané vpadli do Mexika s cílem zatknout revolucionáře Pancho Villu

Zdroj: George Johnson, Aviation Section, US Army Signal Corps - family photo, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2510528

Psal se 19. březen roku 1916, když osm letounů Curtiss „Jenny“ první letecké perutě odstartovalo z Columbusu v Novém Mexiku v rámci vůbec první bojové letecké mise v historii Spojených států amerických.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 19.3.2023, 09:06

Pancho Villa

První letecká peruť, zorganizovaná v roce 1914 po vypuknutí první světové války, plnila dne 19. března roku 1916 podpůrnou misi pro 7 000 amerických vojáků, kteří vpadli do Mexika, aby zajali mexického revolucionáře Pancho Villu.

Dne 9. března roku 1916 totiž Villa, který se stavěl proti americké podpoře mexického prezidenta Venustiana Carranzy, vedl skupinu několika stovek partyzánů přes hranice na město Columbus v Novém Mexiku – při „nájezdu“ však bylo zabito 17 Američanů.

První letecká mise

Dne 15. března zahájil americký brigádní generál John J. Pershing na rozkaz prezidenta Woodrowa Wilsona vojenskou výpravu do Mexika s cílem zajmout Villu. O čtyři dny později byla do Mexika vyslána První letecká eskadra, aby provedla průzkum a předala generálu Pershingovi zprávy.

Navzdory četným mechanickým a navigačním problémům američtí letci pro Pershinga odlétali stovky misí a získali důležité praktické zkušenosti, které později využili piloti nad evropskými bojišti v rámci první světové války.

Diplomatická krize

Během jedenáctiměsíční mise se však americkým jednotkám nepodařilo nepolapitelného revolucionáře zajmout a mexická nelibost nad americkým vniknutím na jejich území vedla k diplomatické krizi. Koncem ledna 1917, kdy byl prezident Wilson pod tlakem mexické vlády a více se zabýval válkou v zámoří než postavením Pancho Villy před soud, dostali američtí vojáci rozkaz vrátit se domů.

Pancho Villa posléze odešel na několik let na odpočinek, než se v roce 1923 opět zapojil do dění mexické politiky. V témže roce byl však 20. července ve věku 45 let zavražděn.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články