fb pixel Elektřina bude dražší, za vše může zdražení emisních povolenek EU – G.cz
Vyhledávání

Elektřina bude dražší, za vše může zdražení emisních povolenek EU

Zdroj: By Willtron, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1726534

Češi by se měli připravit na výrazné zdražování elektřiny, za které může zdražení emisních povolenek EU na cenu více než 57 eur za kus, což je nový rekord. Odborníci doporučují, aby si lidé nechali svou stávající cenu elektřiny zafixovat na co nejdelší dobu. Více si přečtete v komentáři Lukáše Kovandy.

Martin Miko
Martin Miko 2.7.2021, 12:01

Fixujte si stávající cenu elektřiny, radí odborníci

Cena emisních povolenek Evropské unie dnes pokořila dosavadní historický rekord. Hodnota referenčního kontraktu prvně v historii dosáhla a překonala úroveň 57 eura za ekvivalent tuny oxidu uhličitého vypuštěného do ovzduší (viz graf níže). Jen v letošním roce tak emisní povolenky EU zdražily o více než padesát procent. Podle německé banky Berenberg se do konce letošního roku budou povolenky prodávat za zhruba 110 eur.

Právě také v důsledku dramaticky zdražujících povolenek rapidně stoupá cena silové elektřiny, tedy elektřiny prodávané velkoobchodně. Od její ceny se odvíjí to, kolik za elektřiny platí běžné domácnosti. Kromě zdražujících emisních povolenek cenu elektřiny pro české domácnosti žene vzhůru také postupující uzavírání německých uhelných a jaderných elektráren. Letos se v Německu odstavují další tři uhelné elektrárny. Elektřinu rovněž letos přestávají vyrábět tři ze zbývajících šesti jaderných reaktorů.

Zdražování silové elektřiny v Německu se projevuje růstem její ceny v Česku, jelikož Česko je de facto součástí německé energetické soustavy. Takže ceny silové elektřiny v ČR vlastně „kopírují“ ty německé. Češi tak nesou náklady za německou čistou energii, ačkoli sami do očištění své elektřiny zdaleka tolik neinvestují.

Zatímco v letošním prvním čtvrtletí byla obvyklá cena elektřiny kolem 1 500 až 1 600 korun za megawatthodinu, v nových cenících z letošního června není výjimkou cena přes 2 000 korun.

Ceny emisních povolenek porostou i nadále, stejně jako se budou nadále uzavírat německé elektrárny. Domácnosti v ČR tak rozhodně neprohloupí, když cenu elektřiny zafixují na co nejdelší období, tedy na tři roky. Potíž je jen v tom, že téměř všichni významní hráči již fixní produkty zdražili.

Emisní povolenky EU dnes stojí poprvé v historii přes 57 eur za kus (graf zachycuje vývoj v letech 2005 až 2021, zdroj: Bloomberg)

Podobné články

Doporučujeme

Další články