Dvousečná zbraň Čunek: krajské volby lidovcům vyhrál, v těch sněmovních je může potopit – G.cz
Vyhledávání

Dvousečná zbraň Čunek: krajské volby lidovcům vyhrál, v těch sněmovních je může potopit

Vsetínský starosta Čunek má ve svém Zlínském kraji silnou podporu. Vystačí mu ke stranickému převratu?
Zdroj: profimedia.cz

Jedním z vítězů krajských voleb loni na podzim byla i KDU-ČSL, která doslova ovládla Zlínský kraj. Svůj podíl na tom měl i někdejší předseda strany Jiří Čunek, který tak zaznamenal úspěšný politický comeback. Pro lidovce se ale svéráz z Moravy Čunek ukazuje být značně dvousečnou zbraní. Stejně tak jako jim pomohl jedny volby vyhrát, může straně dopomoci i k debaklu ve volbách nadcházejících. Hodlá se totiž postavit proti chytané koalici se Starosty a nezávislými.

Jan Palička
Jan Palička 30.3.2017, 15:05

Vítězem krajských voleb konaných na podzim loňského roku byl bezesporu Andrej Babiš, jehož hnutí ANO zvítězilo hned v devíti krajích a zakončilo tak krajskou dominanci ČSSD. Kapitolou sama pro sebe byl ale Zlínský kraj, kde možná pro některé nečekaně triumfovali lidovci. KDU-ČSL zde k vítězství dovedl její někdejší lídr Jiří Čunek.

Čunek vedl stranu mezi lety 2006 a 2009. Po pádu vlády Mirka Topolánka ale poněkud upadl v zapomnění a nebylo ho tolik vidět, až na nepříliš výrazné působení v senátu. Čunek nicméně sbíral síly k návratu, který se mu povedl ve velkém stylu. Nejprve se stal starostou Vsetína a následně i krajským hejtmanem. Ukázalo se, že je stále osobností, se kterou je v KDU-ČSL nutno počítat. A to by mohlo pro stranu být kamenem úrazu.

Zatímco stranické špičky v čele se současným předsedou Pavlem Bělobrádkem a místopředsedou Marianem Jurečkou do sněmovních voleb tento říjen domluvily volební koalici s hnutím Starostů a nezávislých, vypadá to, že Čunek a jeho zlínská buňka mají jiné plány. V kraji narůstá nevole proti domluvené společné dvojkandidátce, což na volebním sjezdu KDU-ČSL může nepěkně zamíchat kartami.

Hned tři zlínské orksky lidovců již schválily to, že strana by měla ukončit spolupráci s hnutím STAN. Není divu, jeho předseda Petr Gazdík by kandidoval právě zde a jak je známo, s Čunkem se příliš v lásce nemají. Zlínští lidovci na květnovém sjezdu strany chtějí otevřít celostranické hlasování o volební koalici, která byla delegáty strany odsouhlasena v těsném poměru 39:31. Kromě Gazdíka Čunek příliš nevychází ani s předsedou Bělobrádkem a nevylučuje, že se v květnu pokusí proti němu do vedení KDU-ČSL kandidovat.

Kdyby se Čunkovi zadařilo a stal se lidoveckým předsedou, dlouho připravovaná dohoda by nejspíše padla a jak KDU-ČSL, tak hnutí STAN by narychlo muselo připravovat novou volební strategii. Zatímco Čunek se netají tím, že spíše než s Bělobrádkem a Gazdíkem si notuje s Andrejem Babišem, předvolební hádky a strkanice by mohly vzbudit nedůvěru u voličů a do sněmovny by se tak ve finále nemuseli dostat ani lidovci, ani Starostové. Což by ovšem znamenalo po krátkém vzestupu pád i samotného Jiřího Čunka.

Co si o koalici lidovců a Starostů myslí Miloš Zeman se dozvíte ZDE.

Podobné články

Doporučujeme

Další články