Zeman nazval Starosty podvodníky. Sice měl tak trochu pravdu, ale sám by měl pomlčet

Obrázek uživatele Jan Palička
28.03.2017, 06:00

Volební koalice Lidovců se Starosty a nezávislými vzbudila mnoho emocí u české veřejnosti i v politických kruzích. Kupříkladu prezidentu Miloši Zemanovi se příliš nepozdává a nechal se slyšet, že by KDU-ČSL z Poslanecké sněmovny zmizela díky spojení s podvodným spolkem, jak v rozhovoru označil hnutí STAN. Co na tom, že v konkrétním případě měl Zeman tak trochu pravdu, podobné soudy by si zrovna on mohl odpustit.

Do podzimních voleb do Poslanecké sněmovny zbývá ještě více než půl roku, přesto už to v politických kruzích volbami žije. Zatím asi největším překvapením nadcházejícího volebního klání je koalice KDU-ČSL s hnutím STAN. Zatímco někteří toto spojení nadšeně kvitují, jiným nedá spát. Mezi kritiky patří i prezident Miloš Zeman.

Zeman se v rozhovoru pro rádio Frekvence 1 nechal slyšet, že lidovce má jako stranu s dlouhou historií v úctě a bylo by mu líto, kdyby se díky koalici se starosty nedostali do poslaneckých lavic. Narážel tak na skutečnost, že namísto obvyklých 5 % musí koalice dvou subjektů dosáhnout 10 %, aby překročila práh volitelnosti. S prostořekostí sobě vlastní pak Zeman hnutí STAN označil za podvodný spolek.

Důvodem k označení Starostů za podvodníky pro Zemana byly předvolební billboardy hnutí, které během krajských voleb nejprve kladly otázku: "Kdo má větší důvěru než Miloš Zeman?" aby následně přinesly odpověď, že Starostům věří 62 % lidí. Stejně jako to udělal Zeman, je nutno u tohoto prohlášení vnímat rozdíl mezi starosty s malým s a Starosty s velkým. Prezident má ve své jízlivosti pravdu, že z 6500 starostů obcí v Česku rozhodně všichni nejsou sdruženi pod hnutím STAN. Billboard se této nikoliv nepatrné odlišnosti vyhnul tím, že slovo starostové napsal pro jistotu celé velkými písmeny, čímž nejde nic zkazit.

Starostové a nezávislí si takto pochopitelně trochu upravili realitu pro svou momentální potřebu, za což je kritika jejich počínání oprávněná a na místě. Podobně se v krajských volbách zachovala i TOP 09, která navzdory tomu, že poprvé nekandidovala společně s hnutím STAN, na plakátech připisovala namísto dovětku: "s podporou Starostů" stejně se tvářící: "s podporou starostů", jelikož nepochybně je nějakých pár starostů obcí podporuje. Jedná se o víceméně běžnou politickou praxi, ve které si jednotliví politici napříč stranami a hnutími nemají moc co vyčítat. A obzvláště pak Miloš Zeman má tolik másla na hlavě, že by měl raději mlčet.

Zeman je dlouhodobě přeborníkem v selektivní interpretaci faktů a dělání z komára velblouda. To, že jeden ze dvou soupeřů, kterému Zeman zrovna nefandí, zvítězil, je prezident schopen kriticky podat tak, že onen člověk vlastně skončil předposlední a naopak prohru svého favorita okomentuje jako krásné těsné druhé místo. Zrovna on, který se toho za svou kariéru v politických prohlášeních a heslech nalhal a napodváděl na několik mandátů dopředu, opravdu nemá Starostům moc co říkat. Každopádně je alespoň vidět, že na tyto praktiky je Zeman expert a dokáže je nejen používat, ale i odhalit.

Důkaz, že Zeman je lhář, naleznete ZDE.


Komentáře

Doporučeno pro vás