Zeman nazval Starosty podvodníky. Sice měl tak trochu pravdu, ale sám by měl pomlčet – G.cz
Vyhledávání

Zeman nazval Starosty podvodníky. Sice měl tak trochu pravdu, ale sám by měl pomlčet

Zeman před pár lety na sjezdu STAN nadšeně hovořil, dnes je označuje za podvodníky. Jak sám řekl: "Jen blbec nemění své názory."
Zdroj: profimedia.cz

Volební koalice Lidovců se Starosty a nezávislými vzbudila mnoho emocí u české veřejnosti i v politických kruzích. Kupříkladu prezidentu Miloši Zemanovi se příliš nepozdává a nechal se slyšet, že by KDU-ČSL z Poslanecké sněmovny zmizela díky spojení s podvodným spolkem, jak v rozhovoru označil hnutí STAN. Co na tom, že v konkrétním případě měl Zeman tak trochu pravdu, podobné soudy by si zrovna on mohl odpustit.

Jan Palička
Jan Palička 28.3.2017, 06:00

Do podzimních voleb do Poslanecké sněmovny zbývá ještě více než půl roku, přesto už to v politických kruzích volbami žije. Zatím asi největším překvapením nadcházejícího volebního klání je koalice KDU-ČSL s hnutím STAN. Zatímco někteří toto spojení nadšeně kvitují, jiným nedá spát. Mezi kritiky patří i prezident Miloš Zeman.

Zeman se v rozhovoru pro rádio Frekvence 1 nechal slyšet, že lidovce má jako stranu s dlouhou historií v úctě a bylo by mu líto, kdyby se díky koalici se starosty nedostali do poslaneckých lavic. Narážel tak na skutečnost, že namísto obvyklých 5 % musí koalice dvou subjektů dosáhnout 10 %, aby překročila práh volitelnosti. S prostořekostí sobě vlastní pak Zeman hnutí STAN označil za podvodný spolek.

Důvodem k označení Starostů za podvodníky pro Zemana byly předvolební billboardy hnutí, které během krajských voleb nejprve kladly otázku: "Kdo má větší důvěru než Miloš Zeman?" aby následně přinesly odpověď, že Starostům věří 62 % lidí. Stejně jako to udělal Zeman, je nutno u tohoto prohlášení vnímat rozdíl mezi starosty s malým s a Starosty s velkým. Prezident má ve své jízlivosti pravdu, že z 6500 starostů obcí v Česku rozhodně všichni nejsou sdruženi pod hnutím STAN. Billboard se této nikoliv nepatrné odlišnosti vyhnul tím, že slovo starostové napsal pro jistotu celé velkými písmeny, čímž nejde nic zkazit.

Starostové a nezávislí si takto pochopitelně trochu upravili realitu pro svou momentální potřebu, za což je kritika jejich počínání oprávněná a na místě. Podobně se v krajských volbách zachovala i TOP 09, která navzdory tomu, že poprvé nekandidovala společně s hnutím STAN, na plakátech připisovala namísto dovětku: "s podporou Starostů" stejně se tvářící: "s podporou starostů", jelikož nepochybně je nějakých pár starostů obcí podporuje. Jedná se o víceméně běžnou politickou praxi, ve které si jednotliví politici napříč stranami a hnutími nemají moc co vyčítat. A obzvláště pak Miloš Zeman má tolik másla na hlavě, že by měl raději mlčet.

Zeman je dlouhodobě přeborníkem v selektivní interpretaci faktů a dělání z komára velblouda. To, že jeden ze dvou soupeřů, kterému Zeman zrovna nefandí, zvítězil, je prezident schopen kriticky podat tak, že onen člověk vlastně skončil předposlední a naopak prohru svého favorita okomentuje jako krásné těsné druhé místo. Zrovna on, který se toho za svou kariéru v politických prohlášeních a heslech nalhal a napodváděl na několik mandátů dopředu, opravdu nemá Starostům moc co říkat. Každopádně je alespoň vidět, že na tyto praktiky je Zeman expert a dokáže je nejen používat, ale i odhalit.

Důkaz, že Zeman je lhář, naleznete ZDE.

Podobné články

Doporučujeme

Další články
Zavřít reklamu