Duna je zpět
Režisér Denis Villeneuve patří k nejlepším současným vizuálním vypravěčům. Tvůrce vynikajícího thrilleru Zmizení, neprávem podceňovaného Nepřítele i brilantního Sicaria dokáže vytvořit vpravdě dechberoucí atmosféru, která diváka pohltí natolik, že mu až po druhém či třetím zhlédnutí konkrétního filmu dojde, že příběh a scénář trochu pokulhávají za obrazovou stránkou věci. V posledních letech se kanadský tvůrce zabydlel ve sci-fi a jeho Příchozí patří k nejoceňovanějším kouskům žánru posledních let. Zároveň se postaral o volné pokračování kultovního Blade Runnera, který velmi přesně ukázal, v čem je tvůrce dobrý a co je jeho slabinou.
Když se před časem objevila zpráva, že Villeneuve začíná točit novou adaptaci románu Franka Herberta Duna, fanoušci vědecko-fantastických děl zpozorněli. Tahle látka totiž trpí jakýmsi prokletím. Na jejím základě vznikla jedna lehce nadprůměrná televizní minisérie, která ale velmi trpí tím, že je, no, televizní a jeden celovečerní film, který proslul tím, jak moc se nepovedl.
Ano, řeč je o "nejhorším filmu, který kdy vyplodil David Lynch". Ikonický režisér se v 80. letech pustil nejen do žánru, který mu není blízký, ale také do experimentování s barvami a ani jedno z toho mu vůbec nesedlo. I když Duna z roku 1984 není nejhorší podívaná na světě, příjemné to také není a v době premiéry snímek zcela propadl. Masové publikum bylo přesyceno vesmírem díky/kvůli Hvězdným válkám a fanoušci předlohy zase nebyli spokojení s tím, jakým způsobem Lynch jejich oblíbený příběh zpracoval (protože to nejsou fanoušci literárních předloh filmů nikdy).
Timothée v (novém) kabátě
Pokud Dunu neznáte, připomeňme si krátce, o co tady vlastně jde. Jde o Arrakis, písčitou planetu se zoufalým nedostatkem vody, které se přezdívá Duna, a zásoby speciálního koření, které ukrývá. Toto koření zvané Melanž je nejžádanější surovinou ve vesmíru roku 10 191 - prodlužuje totiž lidský život a poskytuje člověku mimořádné psychické schopnosti, mimo jiné mu umožňuje třeba meziplanetárně se přepravovat. Na tomto pozadí pak sledujeme osud rodiny Atreidů, jejich odvěkých nepřátel - tyranských Harakonnenů - a svobodného pouštního kmene Fremenů.
Lynch to pojal hodně po svém a sám uznal, že výsledek považuje za své tvůrčí selhání. "George Lucas mě varoval. Říkal, že Dunu není možné zfilmovat. Měl pravdu," řekl konkrétně. Že George Lucas pravdu neměl teď Villeneuve zkusí dokázat za pomoci nejen svého specifického stylu, ale také hvězdného a nadějně znějícího obsazení. Důkazem toho je první fotografie z Duny, která o velikonočních svátcích obletěla světová média. Na chladném, šedo-modrém obrázku je jedna z aktuálně nejžádanějších filmových celebrit, čtyřiadvacetiletý Timothée Chalamet. Je to komorní, atmosférické, přitažlivé - přesně tak, jak jsme u Villeneuvea zvyklí. Internetoví diskutéři rovněž upozornili na to, jak fešný kabát Chalamet na fotce má. "Vypadá, že se chystá převzít velení Prvního řádu," poznamenal kdosi s odkazem na novou-novou trilogii Star Wars - a měl pravdu! Kdyby nic jiného, Villeneuve si do filmografie patrně připíše další vymazlenou potěchu pro oko.
Chalamet ve filmu hraje Paula Atreida, kterého v Lynchově filmu ztvárnil Kyle MacLachlan. Paul je synem hraběte Leta Atreida, kterého ztvární Oscar Isaac, a jeho milenky Lady Jessicy z mocného sesterstva Bene Gesserit, tu hraje Rebecca Ferguson. Paulova mentora Gurneyho Hallecka si zahrál Josh Brolin a role vůdce zlovolných Harkonnenů připadla Stellanu Skarsgårdovi. Fotografie ostatních členů ansánblu, které světlo světa spatřily vzápětí po Velikonocích, si můžete prohlédnout tady:
Premiéra filmu v českých kinech je momentálně naplánovaná na 17. prosinec 2020. Doufejme, že to bude hezký dárek k Vánocům, ne další kousavý svetr, za který křečovitě poděkujeme a při nejbližší příležitosti ho odneseme vrátit do obchodu.