fb pixel 12 zajímavostí o seriálech, jejichž pokračování se nemůžeme dočkat - 5. díl: Městečko Twin Peaks – G.cz
Vyhledávání

12 zajímavostí o seriálech, jejichž pokračování se nemůžeme dočkat - 5. díl: Městečko Twin Peaks

Bude nebo nebude? S Lynchem nebo bez Lynche? Jak to dopadne se třetí sérií zatím nevíme, ale můžeme si trochu zavzpomínat a snad i trochu žasnout nad novými informacemi o divném, trochu úchylném, ale hlavně milovaném seriálu.

Barbora Vrablíková
Barbora Vrablíková 11.5.2015, 12:00

Před nedávnem nás zasáhla znepokojující zpráva, že David Lynch odmítl z finančních důvodů režírovat avizovanou třetí sérii Městečka Twin Peaks. Všichni jsme se těšili a pořád doufáme, že to nějak dopadne. Chceme spatřit pokračovatele popkulturního fenoménu, který je i po 25 letech stále vlivný a neztrácí svůj lesk. Těšíme se na stárnoucího Dalea Coopera i s jeho tibetskými deduktivními technikami a úchylnými sny. A toužíme se dozvědět více o smrti Laury Palmer!

Asi si ještě počkáme. Spokojme se proto zatím s několika zajímavostmi o první a druhé sérii.

1. Seriál Městečko Twin Peaks byl ovlivněn Marylin Monroe

Protože předtím, než se Lynch a Frost zaměřili na Twin Peaks, pracovali na biografii této herečky (ke které nakonec nedostali práva), zakomponovali mnoho elementů z jejího života do svého nového díla. Nejvíce je to zřejmé na skutečnosti, že Laura byla zabita těsně předtím, než stačila zveřejnit informace o své aféře se slavným a bohatým mužem.

2. Konkurzy byly spíše setkáními, než zkouškami

Někteří herci sice četli části textu, ale většinu času si jen povídali s Davidem Lynchem a Markem Frostem. V obsazení jednotlivých rolí pak nastávaly zásadní zvraty. Třeba Ray Wise se zprvu ucházel o roli Dr. Jacobyho. Po dlouhé konverzaci s tvůrci seriálu třeba o tom, jaké měl kdo první auto, nakonec dostal roli Lelanda Palmera. Musel si proto znovu přečíst scénář, aby věděl, co je tato postava vlastně zač. O smyslu této metody můžeme jen spekulovat.

Ve mnoha případech se po setkání s herci rozhodli tvůrci jejich postavy rozšířit, nebo dokonce vytvořit nové. Když Madchen Amick četla part Donny Hayward, nevědomky si pro sebe stvořila Shelly Johnson.

3. BOB byl dekoratér scény a zástupce šerifa Andy zase řidič

Když Frank Silva jednou takhle pracoval v Lauřině pokoji, všiml si ho David Lynch a okamžitě natočil scénu, ve které BOB vylézá zpoza Lauřiny postele. A to ještě vůbec nevěděl, co s tímto záběrem s dosud nenapsanou a nepromyšlenou postavou bude dělat.

Role zástupce šerifa Andyho Brennana byla první hereckou příležitostí Harryho Goaze. Goaz byl totiž řidičem Davida Lynche a jeho hereckou kariéru nastartovalo až rozhodnutíž výkonného producenta Gary Levine.

4. Občas se zdálo, že je Twin Peaks tak trochu příbuzenský podnik

Možná jste si všimli něčeho povědomého na oběti Windoma Earla. Měl totiž zřetelně podobné rysy, jako agent Cooper. Důvod je prostý, hrál ho Craig MacLachan, Kyleův bratr, který se rovněž podílel na tvorbě několika epizod jako asistent produkce.

Zapojila se také rodina Davida Lynche.Jeho dcera Jennifer napsala bestseller Tajný deník Laury Palmer, který byl vydán po odvysílání první série. A vnuka Lauřina klienta v Meals on Wheels si zahrál pro změnu Lynchův syn Austin Jack.

Otec Marka Frosta, Warren, ztvárnil doktora Willa Haywarda a jeho bratr Scott napsal román Autobiografie agenta FBI Dalea Coopera, který se zabývá Cooperovými ranými lety a jeho historii s Windomem Earle. Roli Lea si zahrál syn vedoucí castingu Johanny Ray a hollywoodského herce Aldo Raye. Jack Nance (Peter Martell) a Catherina Coulson (Dáma s polenem) jsou bývalí manželé. Manželka producenta Roberta Engelse si zahrála zase servírku Trudy z Double R. A manželka režiséra tří epizod Caleba Deschanela ztvárnila Donninu matku upoutanou na vozíku.

5. Role v Twin Peaks byla první televizní rolí Davida Duchovnyho

Sice už měl za sebou několik filmů, ale jeho první televizní rolí byl transvestitní agent Dennis „Denis“ Bryson, který přijede pomoci agentu Cooperovi v době, kdy je dočasně vyhozen z FBI. K ředitelce castingu Johanně Ray se dostal díky své tehdejší přítelkyni Kimmy Robertson (Lucy). Ta je dnes přesvědčená o tom, že s ní v té době randil jen kvůli této roli. To dokládá i fakt, že pro ni neudělal to samé v době, kdy se stal hvězdou seriálu Akta X. Michaela Horse (Hawk) se do tohoto seriálu dostal, Kimmy nikoliv. Pro kariéru cokoliv, že, Davide?

6. Druhá série měla být o románku Agenta Coopera s Audrey

Všechno to napětí, vybudované v první sérii, mělo původně skutečně vést tam, kam jsme si přáli. Jenomže v reálném životě žil Kyle MacLachlan s Larou Flynn Boyle (Donna). Proslýchá se, že ta nebyla moc nadšená z nápadu, že by Sherilyn Fenn (Audrey), která v té době sbírala víc nominací než ona, měla na televizní obrazovce románek s jejím přítelem. Takže MacLachan řekl producentům, že by se cítil špatně, kdyby měl Agent Cooper románek s osmnáctiletou dívkou. Pohádali se, ale MacLachan zvítězil ve chvíli, kdy pohrozil svou neúčastí ve druhé sérii.

Obě postavy proto prožily milostné peripetie s někým jiným. Audrey přišla o panenství se švarným Johnem Wheelerem (Billy Zane) a Cooper se dal dohromady s Annie, sestrou Normy. Tu si zahrála Heather Graham, o pět let mladší než Sherilyn Fenn…

Další strana

Podobné články

Doporučujeme

Další články