fb pixel Běda lidem, kterým U.I. vládne! Distopický neonový svět kyberpunku se narodil v Minnesotě, proslavil ho Blade Runner – G.cz
Vyhledávání

Běda lidem, kterým U.I. vládne! Distopický neonový svět kyberpunku se narodil v Minnesotě, proslavil ho Blade Runner

+ DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

Temná ulička uprostřed přelidněné metropole ozářená futuristickým neonovým poutačem, který láká na sex s androidí prostitutkou. Hlavní hrdina s pochybnou minulostí a robotickým okem depresivně tahá z cigarety a vy posloucháte jeho vnitřní monolog. Mix noirové detektivky a sci-fi. To je kyberpunk.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 9.1.2020, 16:19

Začalo to Blade Runnerem

I když, ne tak docela. Kulturní lidé, především pak milovníci literatury a filmů, jsou jistě obeznámeni s pojmem kyberpunk. Subžánr sci-fi je většinou snadno rozponatelný. Často se odehrává ve virutálním světě, nebo alespoň s virutální realitou a možností do ní vstupovat, byť třeba jen částečně, pracuje. Často jde o dystopickou budoucnost plnou přelidněných, uměle nastavovaných metropolí, kde září neony a řádí kriminální živly s umělou inteligencí. Roboty a androidy se kyberpunková, elektronikou ovládaná společnost jen hemží. A pak taky rozervanými noirovými "antihrdiny" s temnou minulostí a zlomeným srdíčkem. Výmysl 80. let, který ale zejména v poslední dekádě nabývá na aktuálnosti.

Kde se vlastně vzal pojem kyberpunk? V roce 1980 ho jako pojem v krátké povídce zmínil minnesotský spisovatel Bruce Bethke, publikována však byla až o tři roky později. Literární kritici tuhle nálepku hbitě aplikovali na díla Bruce Sterlinga, Pata Cadigana a Williama Gibsona, jeho Neuromancer je považován za stěžejní dílo žánru. Vizuálně atraktivní kyberpunk se pochopitelně vzápětí dostal i do filmového světa, díky čemuž si ho zamilovali lidé napříč společností. Prvním kyberpunkovým filmem byl Blade Runner (1982) Ridleyho Scotta, adaptace románu P. K. Dicka Sní androidi o elektrických ovečkách? s Harrisonem Fordem v hlavní roli.

Největší rozmach kyberpunku proběhl v Japonsku, protože jeho svět velmi připomínal tehdejší ekonomickou a společenskou realitu země. Žánr se tam odrazil nejen do filmu, ale i do mangy a anime, to možná ještě citelněji. Vybudoval si tam velmi rychle tradici a stal se prakticky svébytným.

Kyberpunk dnes

Kyberpunk je i hlavním tématem letošního, již 7. ročníku festivalu sci-fi filmů Future Gate. Od 29. ledna do 2. února se pražská Lucerna (a následně v Brně a dalších krajských městech) promění v ráj všech nerdů a vědecko-fantastických nadšenců. Čerstvě odtajněný filmový program události je letos opravdu nabitý; v tradiční sekci Legendy sci-fi uvidí návštěvníci ne jeden, ale hned tři kanonické kousky - původní japonskou, animovanou verzi Ghost in the Shell, brutálního Tetsua a klasický Total Recall.

Soutěžní novinky jsou ještě zajímavější; jako první v Česku Future Gate uvede nejnovější počin Nicolase Cage, adaptaci povídky H. P. Lovecrafta Barva z vesmíru. Malý Joe, snímek, kterým bude celá přehlídka zahájen, vypráví o vědkyni, která vyšlechtí hodně zvláštní rostlinu. Přivonět si k ní zdánlivě znamená být okamžitě šťastný. V nabídce bude i řada bizarností pro cine-fajnšmekry, z nichž za zmínku rozhodně stojí hudební "úchylárna" Blood Machines, jakýsi sequel k videoklipu k písni Turbo Killer od synthwavového experimentátora Carpentera Bruta.

Kompletní program akce najdete na oficiálních webových stránkách. A na stránkách či v pokladně kina Lucerna už můžete v předprodeji pořídit vstupenky na jednotlivé projekce.

Podobné články

Doporučujeme

Další články