fb pixel Dřepkins!: Připomeňte si, jak vypadá zima a sníh s hláškami ze Sněženek a machrů – G.cz
Vyhledávání

Dřepkins!: Připomeňte si, jak vypadá zima a sníh s hláškami ze Sněženek a machrů

+ DALŠÍCH 8 FOTEK + DALŠÍCH 9 FOTEK

Sněženky a machři režiséra Karla Smyczka patří ke klasice československých komedií z 80. let. A přitom je to příběh o jednom docela obyčejném lyžáku... Díky lidovým hláškám se ale z filmu stal kult.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 5.3.2020, 16:47

Sněženky a machři perlí

Viky Cabadaj (Antonín Duchoslav), citlivý Ráďa Převrátil (Václav Kopta) a Karel, kterému se dělá nevolno v autobuse (Michal Suchánek) - to je ústřední trio komedie Karla Smyczka Sněženky a machři. V legendární české komedii odjíždějí studenti druhého ročníku pražského gymnázia na povinný lyžařský výcvik. Horský učitelský sbor je složen ze zkušené profesorky Boženky (Valentina Thielová), iluzemi naplněné čerstvé absolventky pedagogické fakulty Hanky (Veronika Freimanová) a přísného profesora Kardy (Radoslav Brzobohatý), který s sebou vzal také svou dceru Mariku (Eva Jeníčková). V humorném tónu je líčen příjezd a zabydlení studentů na horské chatě, nové a nečekané vztahy mezi studenty a jejich pedagogy. Sněženky - slečny se chtějí líbit a Machři - kluci se předhánějí v ukázkách více či méně brilantního lyžování za účelem oslnění Sněženek i ve vtipnostech.

A právě hlášky jsou to, co dělají snímek o vlastně docela obyčejném lyžáku tak skvělým. Většina z nich naprosto zlidověla - kdo doma ani jednou neslyšel „To je po dědovi, přece se to nevyhodí “ nebo „Vydrž, Prťka, vydrž! “, ten ať hodí kamenem. Výběr těch nejlepších citátů ze scénáře Radka Johna najdete v galerii tady:

Jakkoliv nemožné se to může zdát, i tak apolitický film měl problémy s dobovou cenzurou; stranickým soudruhům se nelíbilo, že ve finále má pravdu a morální převahu jedinec, nikoliv kolektiv. Ale čert to vem, snímek prošel a my si ho tak můžeme pravidelně připomínat na televizních obrazovkách.

Můžeme se tedy podívat, jak to vypadá, když je zima, jak má být, osvěžit si, jak vlastně vypadá sníh a nostalgicky se dojmout nad zážitky, které jsme si z lyžáků odnesli asi i my sami - třeba první otravy alkoholem, zlomená srdíčka nebo noční sáňkovačky na tajňačku, aby to uniklo přísným zrakům profesorů.

Mimochodem, během natáčení se režisér Smyczek osobně zavázal, že nenechá své náctileté herce zdivočet, a tak je vždycky ve 4 hodiny ráno obcházel a kontroloval podobně, jako to dělá přísný Karda. To muselo být opravdu zábavné! A Antonín Duchoslav zase šel na konkurz prý jenom proto, že filmaři vybraným studentům slíbili omluvení školní docházky. Ale co jiného čekat od Cabadaje, že?

Podobné články

Doporučujeme

Další články