fb pixel Všichni jsme Gogo! Parodie gangsterek Čtyři vraždy stačí, drahoušku je legendární díky hláškám i Saudkovi – G.cz
Vyhledávání

Všichni jsme Gogo! Parodie gangsterek Čtyři vraždy stačí, drahoušku je legendární díky hláškám i Saudkovi

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

„Dej fem ten fek sem fek!“ Ulítlá parodie na klasické gangsterky a jedna z komedií spadajících do zlatého fondu československé kinematografie Čtyři vraždy stačí, drahoušku nás baví už od roku 1970. Jedná se o opravdu srdcovou záležitost, už pro zapojení našeho oblíbence Káji Saudka.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková Aktualizováno 23.2.2023, 01:50

Děje se mi taková nepříjemnost...

„Já když otevřu dveře, tak na mě vypadne mrtvola!“ Snímek Oldřicha Lipského s jeho bratrem Lubomírem v hlavní roli beznadějného romantika George, který má takový malý morbidní problém, patří k nejslavnějším československým komediím.

V kupé amerického expresu se usadí jistý dr. James Porter, který převáží z Michaga do San Fernanda šek na milion dolarů, a začte se do napínavého komiksu: o drahocenný šek začínají soupeřit dvě bandy gangsterů. Snědým hochům ze San Boniga velí José Manuel Antonio a bandu z Michaga vede otrlá Kate Draxlová (Iva Janžurová). V městečku Springtown si mezitím marně snaží získat respekt žáků učitel Georg Camel (Lubomír Lipský). Jako ňouma působí Georg i v redakci místního časopisu, kde se snaží uplatnit své verše. Netuší, že náhlý zájem, který mu projevuje půvabná redaktorka Sabrina (Jiřina Bohdalová), má jen vyvolat žárlivost kreslíře Henryho. Pak ale dojde k obratu. Porter, který nečekaně vystoupil ve Springtownu, zemře na prahu Camelova pokoje v penzionu afektované paní Harringtonové (výborná Marie Rosůlková). Nevinný a naivní Georg je vtažen do souboje obou gangsterských band a je považován za vraha. Jak je to možné? No, ona na něj totiž z každých dveří, které otevře, vypadne mrtvola...

Je to trochu šílená a zmatečná, leč nadčasová podívaná, s nejlepšími herci své doby. Lipského film obsahuje nejrůznější bizáry od Ivy Janžurové s knírem přes bezzubého, šišlavé hlášky pronášejícího Josefa Kemra, až po komiksové ilustrace nepřekonatelného Káji Saudka. A k tomu všemu ještě celou kopu lidových a nezapomenutelných replik. Pojďme si je připomenout v následující galerii:

Máte tento filmový počin také rádi, nebo je to na vás už moc velká „spatlanina“? Pokud si chcete připomenout další československé klasiky žánru, tady pro vás máme hlášky z Což takhle dát si špenát, tedy snímku, který není o nic méně šílený a o nic méně skvělý:

Podobné články

Doporučujeme

Další články