fb pixel Dovča českých politiků na Krymu: Kohlíček a Doubrava jsou nástroje Kremlu, Kyjev se bouří – G.cz
Vyhledávání

Dovča českých politiků na Krymu: Kohlíček a Doubrava jsou nástroje Kremlu, Kyjev se bouří

Setkání české delegace s premiérem autonomní republiky Krym Sergejem Aksjonovem.
Zdroj: Facebook - Jaroslav Doubrava

Nic se nezměnilo a komunisté už vůbec ne. Dál tančí, jak Moskva píská. Komunistický europoslanec Jaromír Kohlíček se uprostřed léta vydal na horkou půdu Ruskem anektovaného poloostrova Krym. A rozhodně se nejednalo o obyčejnou dovolenou.

Václav Roman
Václav Roman 3.8.2018, 12:10

Výlet na Krym

Propagandistického, Moskvou pořádaného třídenního zájezdu na okupovaný poloostrov se kromě Kohlíčka zúčastnili ještě někdejší místopředseda KSČM Josef Skála a senátor za hnutí Severočeši.cz Jaroslav Doubrava, který v Senátu zastává post místopředsedy Výboru pro záležitosti EU. Jenomže zmíněný výbor o cestě nebyl informován. Také předseda KSČM uvedl, že Kohlíčkova cesta není oficiální návštěvou KSČM.

On nikdo nikomu nemůže zakázat na Krym jet, ale na druhou stranu je třeba mít politiku vůči Rusku a Ukrajině ujasněnou. Jenomže tato krymská trojice se zahraniční politikou ČR neřídila a vybočila daleko za její mantinely.

Anexe Krymu Ruskem je od skončení druhé světové války jedním z nejhorších porušení mezinárodního práva. V březnu 2014 ruská vojska poloostrov násilně obsadila, načež proběhlo referendum, na základě jehož výsledků Rusko Krym anektovalo. Ukrajina ani většina států OSN tento krok neuznává.

Návštěva ospravedlňující ruské zločiny

Kohlíček a spol. jsou ovšem jiného názoru. Na zabraném Krymu mimo jiné vyzvali ke zrušení protiruských sankcí, které byly zavedeny v reakci na anexi. Komunistický europoslanec už při své předchozí návštěvě Krymu, ke které došlo v dubnu, radil, jak sankce obejít. Už tehdy Kyjev zuřil. A není se co divit, když činil takové vyjádření na okupovaném území. To je porušení nejenom ukrajinského práva, ale i toho mezinárodního.

Tentokrát uvedl, že zmíněné sankce jsou k ničemu a pouze překáží normální spolupráci mezi státy. Jenomže nepřekáží normální spolupráci spíše to, že jeden stát násilně zabere část jiného?

Česká delegace, kterou kromě tří zmíněných politiků tvořili ještě další aktivisté, navštívila mezinárodní dětský tábor Artěk, v Sevastopolu přihlížela přehlídce plavidel ruské černomořské flotily a setkala se s místními poslanci. Ruskými. Kohlíček má v plánu z tohoto výjezdu sepsat zprávu o tom, že Krym obývají překrásní lidé, jejichž život se mění k lepšímu. Zřejmě ale nemá na mysli Ukrajince a krymské Tatary.

Dle Ukrajiny hledá Kreml po světě politiky, kteří mají snížený práh politické hygieny, aby anektovaný poloostrov navštívili, a tím pomohli Rusku ospravedlnit jeho zločiny. Obávám se, že takových politiků se u nás najde dost. A čím více jich na Krym zamíří, tím více bude moci Rusko pokračovat v represích.

A zde Trump, kolaborant s Putinem? Babiš, estébák a zloděj? Děkuji, nechci.

Podobné články

Doporučujeme

Další články