fb pixel
Vyhledávání

Dnes je den D! Před 30 lety byla odvysílaná první epizoda Simpsonových. Startu ale předcházely problémy s korejskými animátory

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Je to tady! Přesně před 30 lety, v pátek 17. listopadu 1989, odvysílala televizní stanice FOX premiérovou epizodu seriálu Simpsonovi. Vánoční speciál přitom původně měl být až druhým odvysílaným dílem. Druhá čast našeho speciálu k 30 letům kultovního seriálu vám všechno objasní...

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 17.12.2019, 11:50

Od mluvících králíků k Homeru Simpsonovi

Všechno to vlastně začalo v roce 1987, když se tehdy teprve rok stará televize FOX rozhodla uvést komediální estrádu The Tracey Ullman Show – její producent James L. Brooks přišel s nápadem uvádět každý reklamní blok krátkými animovanými skeči. Rozhodl se tedy oslovit mladého karikaturistu a spisovatele Matta Groeninga, který od roku 1977 zcela sám vytvářel krátký komiksový seriál se všeříkajícím názvem Life is Hell (Život je peklo), o dvou antropomorfních králících a jejich homosexuálních přátelích. Brooks byl fanouškem tohoto vskutku originálního komiksu a přál si, aby Groening na tomto podkladu vytvořil několikaminutové animované skeče.

Zatímco Groening čekal před Brooksovou kanceláři na schůzku, najednou si s hrůzou uvědomil, že by v případě zfilmování komiksu přišel o práva na své jediné životní dílo. Během necelé čtvrthodiny tak Groening přišel s nápadem na pětičlennou dysfunkční rodinku, kterou pojmenoval podle členů své vlastní rodiny – jedinou výjimkou bylo Groeningovo alter-ego Bart, který vznikl jako anagram slova „brat“ neboli spratek.

Brooksovi se nápad zalíbil, a tak se mohl Groening pustit do práce. Celkem bylo odvysíláno na 48 těchto animovaných kraťasů, které se velice rychle staly nejpopulárnějšími segmenty jinak celkem podprůměrného pořadu, což podnítilo Brookse, aby se pokusil u vedení stanice vyjednat pro Simpsonovi celý vlastní seriál. Nakonec byla objednána série o 13 epizodách, jejíž animování bylo svěřeno jihokorejskému studiu AKOM. Když pak do Ameriky přišla první verze pilotní epizody Hezkej večer, byli tvůrci naprosto zděšeni – z jejich vize realistického animovaného seriálu udělali korejští pracovníci téměř nesledovatelný barevný škvár, který vypadal jako levná verze dětských animáků. Jelikož producenty tlačil čas, bylo rozhodnuto odsunout tento původní první díl, který se musel kompletně předělat, na konec série a jako pilotní díl byl vybrán vánoční speciál Vánoce u Simpsonových – když byl pak seriál uveden v lednu 1993 na České televizi, stal se právě Hezkej večer první odvysílanou epizodou.

Průměrný příběh píše dějiny

Příběh vánoční epizody je poměrně snadný – Homer přijde o vánoční prémie, a tak mu nezbyde nic jiného než si sehnat brigádu jako Santa Claus do obchodního domu. Když ani výplata z obchoďáku nestačí, rozhodne se na radu Barneyho vsadit těch několik málo dolarů na psí dostihy, aby mohl na poslední chvíli sehnat dárky pro nedočkavou rodinu. Nebyl by to ovšem Homer, kdyby se nerozhodl pro toho nejhoršího chrta ze všech, na kterého je ale vypsaný riskantní kurz 99 ku 1. Jak se asi dalo čekat, pes jménem Spasitel (Santa`s Little Helper) prohraje, a tak ho jeho majitel vyhodí na ulici. Homerovi se pejska zželí a rozhodne se ho vzít k sobě domů, kdy jej přivítá nadšená rodinka, která kvůli novému psovi zapomene i na vánoční dárky.

Při zpětném pohledu nebyl vánoční speciál Simpsonových zcela určitě nejlepší epizodou série a s ohledem na celkovou fenomenální kvalitu prvních 10 řad se jedná spíše o podprůměrný příběh s typickým americkým cukrkandlovým koncem. Nicméně, historický význam tohoto spíše milého rodinného příběhu se v žádném případě nedá podceňovat. Animované seriály, které byly do té doby vnímány jako pouhá laciná zábava pro děti, se díky Simpsonovým staly plnohodnotným dospělým žánrem, bez kterého bychom nikdy nevznikly Griffinovi, South Park či například Rick a Morty.

Podobné články

Doporučujeme

Další články