fb pixel Svaté falusy či Coca-Cola aneb Co vše jsou lidé schopni uctívat. Bizarní náboženské kulty napříč světem – G.cz
Vyhledávání

Svaté falusy či Coca-Cola aneb Co vše jsou lidé schopni uctívat. Bizarní náboženské kulty napříč světem

Yoni a Lingam Hōnensai Svatý Guinefort Svatý Guinefort + DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Náboženství provází jako jeden z projevů inteligence lidstvo odnepaměti. Nad některými jeho projevy však zůstává rozum stát. Pojďme se podívat na nejbizarnější kulty, z nichž mají mnohé kořeny ve starověku.

Václav Adamus
Václav Adamus 13.6.2022, 20:44

Tantrický lingam a yoni

Se sexuální energií pracují vadžrajánový buddhismus i hinduismus. Sexuální energie je také důležitým prvkem taoismu. V hinduismu jsou sexuální energie reprezentovány bohy. Šiva (který je považován za destruktivní božstvo) reprezentuje mužskou sexualitu a Šaktí (Šivova choť) tu ženskou. V hinduismu má každý bůh specifický způsob uctívání – v případě Šivy je to tzv. lingam – zpodobnění mužského penisu. Jedná se většinou o zpodobnění z černého kamene, často bývá zasazen do yoni (v překladu ze sanskrtu „lůno“), což je symbol Šakti. Uctívání probíhá pomocí obětování pokrmu bohům (parasádam) – ti se nasytí vůní a lidem přenechávají jídlo samotné (je to také forma charity). Hlavním způsobem uctívání lingamu a yoni je jejich polévání přepuštěným máslem ghí.

Když už jsme u těch pohlavních orgánů. V Japonsku probíhá každoročně festival sklizně, slaví se 15. března a nese název Hōnen, což znamená „prosperující rok“. Ve městě Komaki tuto slavnost slaví tak, že ulicemi táhnou šintoističtí kněží obrovský dřevěný penis z cypřiše, umístěný na vozíku. Vše si můžete prohlédnout v galerii.

Kult Coca-Coly a svatý pes

Mexiko je země se silnou katolickou tradicí, ještě více než ta je však silnější jejich sepětí s vírou předků. Často zde můžeme vidět kombinaci katolictví a původních rituálů, jako například v nejjižnější části Mexika ve státě Chiapas. Najdeme zde společenství věřících, kteří si říkají Coca-colová církev, věří, že nápoj má zázračné a léčivé vlastnosti a používají jej při bohoslužbách. Paradoxně s ním léčí i cukrovku, samozřejmě neúspěšně.

Ve 13. století potulný mnich Štěpán Bourbonský cestoval po Francii a monitoroval různé sekty a hereze (kacířství). V lyonské diecézi v jistém městě se měl odehrát tento příběh: chrt střežil v místnosti dítě v kolébce. Do místnosti se vplazil obrovský had, chrt chtěl dítě chránit a ihned na něj zaútočil. Jak se na hada vrhl, vrazil do kolébky a dítě z ní mělo vypadnout. Když se vrátil hradní pán, první pohled, který se mu naskytl, byla prázdná kolébka a pes se zakrvácenou hubou. Ve vzteku chrta mečem zabil. Když si poté povšiml, že dítě leží zdravé vedle kolébky a uviděl mrtvolu hada, hořce zaplakal. Nechal psovi postavit velkolepý hrob, bohatě zdobený jako pro šlechtice. Místo se stalo brzy terčem uctívání a příběh se dostal mezi lid. Matky chodily na hrob svatého Guineforta prosit za zdraví svých dětí. Brzy také vznikl šílený rituál, při němž matky položily dítě na slámu, vedle hlavy dítěte dvě svíce. Jak většina takových rituálů dopadla, asi tušíte. Mnich okamžitě praxi zarazil pod pokutou a snažil se uctívání chrta potlačit. V kraji se uchytilo na dalších několik set let.

ZDROJE:

wikipedie, Reflex, aktualne.cz, businessinsider.com

Podobné články

Doporučujeme

Další články