Mustangové
Snímek Mustangové z roku 1961 byl definitivně poslední rolí této proslulé americké herečky. V témže roce byla totiž Marilyn Monroe již sužovaná depresemi a v neustálé péči psychiatra. V posledních měsících života bylo její chování stále nevyzpytatelnější, navíc žila ve svém domě v Brentwoodu v Los Angeles o samotě, což podobným stavům a psychickému rozpoložení rozhodně na ničem nepřidá.
Po půlnoci 5. srpna roku 1962 si její služebná Eunice Murray všimla, že v ložnici Marilyn svítí světlo. Když Murray zjistila, že dveře jsou zamčené a Marilyn nereaguje na její volání, zavolala ošetřujícího psychiatra, doktora Ralpha Greensona, který se do pokoje dostal rozbitím okna.
Pravděpodobná sebevražda
Když se psychiatr Marilyn Monroe dostal konečně dovnitř, našel herečku mrtvou. Po tomto zjištění přivolal na místo policii. Pitva zjistila v jejím těle smrtelné množství sedativ a její smrt tak byla označena za pravděpodobnou sebevraždu.
V posledních desetiletích se však objevila řada konspiračních teorií o její smrti, z nichž většina tvrdí, že ji zavraždil John a/nebo Robert Kennedy, s nimiž údajně měla milostné pletky. Tyto teorie tvrdí, že ji Kennedyové zabili (nebo nechali zabít), protože se obávali, že by zveřejnila jejich milostné aféry a další vládní tajemství, kterými disponovala.
Konspirace
Dne 4. srpna roku 1962 byl Robert Kennedy, v té době generální prokurátor ve vládě svého staršího bratra, skutečně v Los Angeles. Dvě desetiletí po této události hospodyně Marilyn Monroe Eunice Murray poprvé oznámila, že generální prokurátor Kennedy skutečně navštívil Marilyn v noc její smrti a pohádal se s ní, ale věrohodnost těchto a dalších prohlášení Murray je stále velice sporná. Ačkoli světově proslulá herečka zemřela v brzkém věku 36 let, zůstává i desítky let po své smrti významnou kulturní ikonou.
„Za zvuků menuetu slova pletu přeslazeně tklivá
Nevědomky lámu stromky, šlapu půdu,
Zabalím do sametu jednu větu, bude jako živá,
na kocábce dojde lásce v Hollywoodu.“ – Karel Kryl, Žalm za Marilyn Monroe
Zdroj: History, Wikipedia