fb pixel Díl I.: Mlhavá bezměsíčná noc 16. července aneb Kterak prokletí rodu Kennedyových dostihlo i syna zavražděného prezidenta JFK – G.cz
Vyhledávání

Díl I.: Mlhavá bezměsíčná noc 16. července aneb Kterak prokletí rodu Kennedyových dostihlo i syna zavražděného prezidenta JFK

Zdroj: Cecil W. Stoughton - Cecil Stoughton White House Photographs, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11529319

16. červenec roku 1999 byl dalším osudovým dnem pro Spojené státy americké a pro „prokletý“ rod Kennedyových. Toho dne totiž John F. Kennedy mladší, jeho manželka Carolyn Bessette Kennedyová a její sestra Lauren Bessetteová zemřeli při pádu jednomotorového letadla, které sám Kennedy pilotoval. Letadlo se zřítilo do Atlantického oceánu poblíž ostrova Martha's Vineyard ve státě Massachusetts.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 15.7.2023, 11:20

John-John

John Fitzgerald Kennedy mladší, přezdívaný John-John, se narodil 25. listopadu roku 1960, jen několik týdnů poté, co byl jeho otec zvolen 35. prezidentem Spojených států. Již v den svých třetích narozenin se však „John-John“ musel zúčastnit pohřbu svého zavražděného otce. Během pohřbu byl vyfotografován, jak salutuje otcově rakvi, z čehož se později stal slavný a city drásající snímek.

Spolu se svou sestrou Caroline byl vychováván na Manhattanu svou matkou Jacqueline. Po absolvování Brownovy univerzity a velmi krátkém hereckém působení navštěvoval právnickou fakultu Newyorské univerzity. Na třetí pokus složil advokátní zkoušky a pracoval v New Yorku jako asistent okresního prokurátora, přičemž vyhrál všech šest svých případů.

Dobrodružná povaha a Carolyn Bessette

V roce 1995 založil politický časopis George. Vždy byl v centru pozornosti médií, byl mimo jiné oslavován pro svůj působivý vzhled, který zdědil po rodičích. V roce 1988 byl časopisem People vyhlášen „nejvíc sexy žijícím mužem“. Byl romanticky propojován s několika celebritami, včetně herečky Daryl Hannah.

V září roku 1996 se oženil s přítelkyní Carolyn Bessette, módní publicistkou. Oba sdíleli byt v New Yorku, kde byl Kennedy často vídán na veřejnosti při inline bruslení. Byl známý svou dobrodružnou povahou, přesto se snažil „oddělit“ od sebedestruktivnějšího chování některých dalších mužů z rodu Kennedyů.

Mlhavá bezměsíčná noc 16. července

Dne 16. července roku 1999 však Kennedy, který měl za sebou asi 300 hodin létání, odstartoval z letiště Essex County v New Jersey a vzlétl se svým jednomotorovým letadlem do mlhavé bezměsíčné noci. Odmítl nabídku jednoho ze svých leteckých instruktorů, aby ho doprovázel, s tím, že „to chce zvládnout sám“.

Aby doletěl do svého cíle na Martha's Vineyard, musel uletět 200 mil včetně poslední fáze nad temným oceánem. Nezkušení piloti mohou v takových podmínkách ztratit přehled o horizontu. Protože Kennedy neviděl světla na pobřeží ani jiné orientační body, musel se spolehnout na své přístroje, na tento typ létání však neměl John-John kvalifikaci. Navíc se zotavoval ze zranění zlomeného kotníku, což mohlo ovlivnit jeho schopnost pilotovat letadlo. Schylovalo se ke katastrofě.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články