fb pixel Díl II.: Smrtelná havárie Jamese Deana: Hercovo auto s přezdívkou „Malý bastard“ bylo údajně prokleté – G.cz
Vyhledávání

Díl II.: Smrtelná havárie Jamese Deana: Hercovo auto s přezdívkou „Malý bastard“ bylo údajně prokleté

Zdroj: Chad White - Copyright Chad White, 2005, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=18548587

30. září roku 1955 v 17:45 zemřel v Cholame v Kalifornii 24letý herec James Dean, když porsche, které toho dne řídil, narazilo na křižovatce do sedanu Ford Tudor. Řidič druhého vozu byl 23letý student Donald Turnupseed, jenž z havárie vyvázl víceméně nezraněn. Deanův spolujezdec, německý mechanik Rolf Wütherich, byl těžce zraněn, ale nehodu přežil. Auto, které toho dne James Dean řídil, bylo dle pozdějších zvěstí údajně prokleté.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 1.10.2022, 09:01

Malý bastard

Svému vozu říkal sám Dean „Malý bastard“ a na cestě do Salinas jej doprovázel Rolf Wütherich, německý mechanik Porsche. V době, kdy jel James Dean po silnici 46, bylo pozdní páteční odpoledne a slunce řídícího Jamese Deana nepochybně oslňovalo. Proti němu jel domů ve svém fordu z roku 1950 student z polytechnické školy San Luis Obispo, Donald Turnupseed.

Donald v soumraku neviděl Jamesovo rychle se blížící auto a odbočil doleva, přímo do cesty řítícího se Spyderu. Ačkoli oba dva na poslední chvíli zareagovali, bylo už příliš pozdě a odvrátit srážku nedokázali.

Nehoda

James Dean byl na místě mrtev, neboť celý náraz deformoval primárně jeho stranu vozu. Rolf Wütherich byl v důsledku prudkého nárazu „vyhozen“ z auta a vyvázl se zlomenou čelistí, zlomenou nohou a četnými pohmožděninami a odřeninami.

Turnupseed vyvázl jen se šrámem na čele a pohmožděným nosem. Kalifornská silniční hlídka, která nehodu vyšetřovala, nedávala vinu nikomu z účastníků nehody. Srážka byla tedy odůvodněna tím, že přes záři slunce nebylo možné, aby řidiči viděli protijedoucí vůz.

Zajímavý na celé události je fakt, že svědci tvrdili, že Dean v okamžiku nehody rychlost nepřekročil, k čemuž dospěli i vyšetřovalé. Někteří však poukazují na skutečnost, že Dean ve svém voze musel jet mnohem rychleji, než měl, jinak by k tak fatální havárii nedošlo.

Prokleté auto

Po nehodě se začaly šířit zvěsti o tom, že Deanovo auto „Malý bastard“ je prokleté. Po havárii totiž auto sjelo ze zadní části nákladního auta a rozdrtilo nohy opodál stojícího mechanika. Později jednotlivé díly auta rozprodal prodejce ojetých vozů kupcům po celé zemi.

Incidenty se tím znásobily. Motor, převodovka a pneumatiky byly přemontovány do aut, která se následně stala „oběťmi“ smrtelných nehod. Kamion nesoucí podvozek Spyderu na výstavu dálniční bezpečnosti sjel ze silnice – řidič při nehodě zemřel.

Wütherich, jehož pocity viny po autonehodě a posttraumatický syndrom nikdy neustoupily, se v 60. letech pokusil dvakrát spáchat sebevraždu. V roce 1967 pak svou manželku při neúspěšné vraždě a sebevraždě 14krát bodl kuchyňským nožem. Nakonec zemřel v opilosti při dopravní nehodě v roce 1981. Turnupseed zemřel na rakovinu plic v roce 1995.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články