fb pixel Díl II.: Bankrot společnosti Enron Corporation: Před bankrotem zaměstnávala 22 tisíc lidí a byla nejinovativnější společností USA – G.cz
Vyhledávání

Díl II.: Bankrot společnosti Enron Corporation: Před bankrotem zaměstnávala 22 tisíc lidí a byla nejinovativnější společností USA

Zdroj: United States Marshals Service, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4395242, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10798787

2. prosince roku 2001 podala společnost Enron Corporation u newyorského soudu žádost o bankrot podle kapitoly 11, což následně vyvolalo jeden z největších podnikových skandálů v historii USA. Enron Corporation zaměstnávala 22 tisíc lidí a v 90. letech byla vzorem moderní silné společnosti. Ke konci roku 2001 se ovšem v účetnictví společnosti našla zásadní pochybení a podvody.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 3.12.2022, 09:03

Spiknutí a podvody

2. prosince 2001 společnost Enron Corporation podala u newyorského soudu žádost o bankrot a oficiální bankrot pak vyhlásila 25. ledna 2002. Během několika následujících let se jméno „Enron“ stalo synonymem pro rozsáhlé podnikové podvody a korupci, neboť vyšetřování Komise pro cenné papíry a americké ministerstvo spravedlnosti odhalilo, že Enron nadhodnocoval své zisky tím, že skrýval dluhy a ztráty v dceřiných společnostech.

Vláda následně obvinila Laye a Jeffreyho K. Skillinga, který od února do srpna 2001 zastával funkci generálního ředitele společnosti Enron, ze spiknutí s cílem zakrýt finanční nedostatky společnosti před investory.

Obžaloba

V červenci 2004 houstonský soud obvinil Skillinga v 35 bodech obžaloby včetně podvodu, spiknutí a zneužití důvěrných informací. Lay byl obviněn z 11 podobných trestných činů. Soudní proces začal 30. ledna 2006 v Houstonu.

Na lavici obžalovaných vystoupila řada bývalých zaměstnanců Enronu, včetně Andrewa Fastowa, bývalého finančního ředitele Enronu, jenž se záhy přiznal ke dvěma bodům obžaloby ze spiknutí a souhlasil, že bude svědčit proti svým bývalým šéfům.

V průběhu procesu se vzdorovitý Skilling – který krátce po své rezignaci vykoupil akcie Enronu v hodnotě téměř 60 milionů dolarů, ale odmítl přiznat, že věděl o blížícím se krachu společnosti – stal se osobností, kterou mnozí s tímto skandálem nejvíce ztotožňovali.

Tresty

V květnu 2006 byl Skilling odsouzen v 19 z 35 bodů obžaloby, zatímco Lay byl shledán vinným v 10 bodech obžaloby z podvodu a spiknutí. Když Lay o dva měsíce později zemřel na srdeční chorobu, houstonský soudce zrušil obvinění vznesená proti jeho osobě. V říjnu téhož roku byl 52letý Skilling odsouzen k více než 24 letům vězení.

Většina z hlavních představitelů byla v soudních procesech pravomocně odsouzena k trestům odnětí svobody. Jeden z účetních, Cliff Baxter, spáchal sebevraždu. Velká část dokumentace případu, toho času v newyorské pobočce IRS, v budově č.7 Světového obchodního centra, byla zničena 11. září 2001 při sérii teroristických útoků.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články