fb pixel Velká Appalačská bouře aneb Když Spojené státy zasáhla „bouře století“ a způsobila škody za 70 milionů dolarů – G.cz
Vyhledávání

Velká Appalačská bouře aneb Když Spojené státy zasáhla „bouře století“ a způsobila škody za 70 milionů dolarů

Zdroj: Boston Public Library, Leslie Jones Collection, via https://www.newenglandhistoricalsociety.com/great-appalachian-storm-of-1950/

Takzvaná „bouře století“ zasáhla 25. listopadu roku 1950 východní část Spojených států amerických, kde zabila stovky lidí a způsobila škody za miliony dolarů. Zdrcující přírodní katastrofa, známá také jako „Velká Appalačská bouře“, navíc nashromáždila v některých částech Appalačského pohoří rekordní množství sněhu.

Jan Fiedler
Jan Fiedler Aktualizováno 24.11.2022, 14:03

Bouře století

Bouře se zformovala nad Severní Karolínou těsně před Dnem díkůvzdání, načež se rychle přesunula na sever a zasáhla západní Pensylvánii, východní Ohio a Západní Virginii. V těchto oblastech napadlo na několik dní několik metrů sněhu, což na některých místech vyřadilo infrastrukturu a na téměř jeden týden kompletně znemožnilo cestování.

Doprovodná větrná smršť ovšem zasáhla mnohem větší území Spojených států amerických. V New Yorku byl zaznamenán náraz větru o rychlosti 150 kilometrů za hodinu. V Bear Mountain severně od města byl ovšem zaznamenán náraz větru o rychlosti až 225 kilometrů za hodinu.

Kontrast meteorologických prvků

Vítr v celé Nové Anglii měl sílu podobnou hurikánu. Kromě toho bylo pobřeží drtivě bičováno vysokým přílivem a větrem hnaným příbojem. Na jižním okraji bouře byly v Tennessee a Severní Karolíně zaznamenány rekordně nízké teploty, a to i bez větrného ochlazení.

V Mount Mitchellu v Severní Karolíně byla zaznamenána teplota 26 stupňů pod nulou. Bouře byla výjimečná právě tím, že se vyznačovala nejen extrémně silným větrem a hustým sněžením, ale také rekordně vysokými a nízkými teplotami v různých místech.

V Pittsburghu napadlo v oslepující sněhové bouři 80 centimetrů sněhu, zatímco severněji v Buffalu sníh nenapadl, zato ale tamější obyvatelé zažili vítr o rychlosti 80 kilometrů v hodině a abnormálně vysokou teplotu.

Extrémní škody

Paul Kocin, expert z Weather Channel, uvedl, že tato bouře „měla největší kontrast meteorologických prvků, a to pravděpodobně ze všech bouří, včetně březnové superbouře z roku 1993“.

Extrémní počasí si vyžádalo asi 383 lidských životů během několika dní, k různým zraněním pak přišlo dalších 160 lidí. Bouře celkem zasáhla 22 států a způsobila škody ve výši necelých 70 milionů dolarů, v přepočtu asi 750 milionů dolarů v roce 2021. Americké pojišťovny vyplatily svým pojistníkům za škody způsobené cyklonem více peněz než za jakoukoli předchozí bouři či hurikán.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články