fb pixel Mafiánský boss John Gotti: Šéfovi rodiny Gambino se přezdívalo „švihák Don“, svého předchůdce nechal zavraždit – G.cz
Vyhledávání

Mafiánský boss John Gotti: Šéfovi rodiny Gambino se přezdívalo „švihák Don“, svého předchůdce nechal zavraždit

Zdroj: Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=380010

Psal se 27. říjen roku 1940. Na evropském kontinentu zuřila druhá světová válka a Spojené státy americké se masivním zbrojením připravovaly na své zapojení do globálního konfliktu. Toho dne se v Bronxu narodil John Joseph Gotti mladší, budoucí šéf mafiánské rodiny Gambino, kterému se později pro jeho uhlazený vzhled a drahé obleky začalo přezdívat „švihák Don“.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 30.10.2022, 08:53

John Gotti

John Gotti, vnuk italských přistěhovalců, se již narodil ve Spojených státech amerických, a to jako Američan s italskými kořeny. Vyrůstal ve velmi chudé rodině spolu s dalšími dvanácti sourozenci. K organizovanému zločinu se přiblížil již v dětství, když vyřizoval pochůzky pro mafiány ve východní newyorské čtvrti.

Právě zde se přidal ke gangu Fulton-Rockaway Boys a v 16 letech odešel ze školy. Za menší trestné činy byl několikrát zatčen – skutečné hrozbě vězení unikal až do roku 1968, kdy se ve svých 28 letech přidal k únosu nákladního auta poblíž newyorského Kennedyho mezinárodního letiště, které tehdy neslo název Idlewild Airport.

Ve vězení si John Gotti odseděl tři roky. V roce 1974 byl Gotti znovu zatčen, tentokrát za vraždu muže, který unesl a zabil synovce šéfa zločinecké rodiny Carla Gambina. Gotti byl odsouzen ke čtyřem letům vězení, díky uplacení vězeňských úředníků mu však byly dovoleny „vycházky“, během nichž navštěvoval svou rodinu a své společníky.

Vraždou k moci

Poté, co byl Gotti v roce 1977 oficiálně propuštěn z vězení, byl povýšen na kapitána v Berginově partě rodiny Gambino, největší a nejmocnější organizované zločinecké skupiny v zemi. V prosinci 1985 pak Gotti nad rodinou Gambino převzal kontrolu, a to poté, co nařídil vraždu tehdejšího šéfa Paula Castellana před manhattanským steakhousem.

V témže roce federální vláda, která Gottiho a jeho společníky pečlivě odposlouchávala, shromáždila dostatek důkazů k tomu, aby „šviháka Dona“ obvinila. Následný soudní proces v roce 1986 skončil osvobozujícím rozsudkem pro Gottiho, kterému posléze média pro jeho schopnost vyhnout se odsouzení začala přezdívat „teflonový Don“.

Předseda poroty v tomto soudním procesu byl později usvědčen z přijetí velkého úplatku za to, že bude hlasovat pro osvobození mafiánského bosse. Zjistilo se, že Gottiho soudní procesy byly mařeny ovlivňováním poroty a zastrašováním svědků. V době svého vládnutí rodině Gambino vydělával Gotti údajně mezi 5 a 20 miliony dolarů ročně, úplatky byly tedy to nejmenší, co mohl pro své bezpečí obětovat.

Švihák Don

Jako hlava rodiny Gambino se Gotti zejména díky svému „šviháckému“ stylu stal oblíbencem bulvárního tisku, což on sám velice rád přiživoval – například když tvrdil, že za jeho obrovským jměním stojí jen tvrdá práce, neb on sám je velice pracovitý prodavač instalatérských potřeb.

V prosinci 1990 byl Gotti spolu s několika společníky zatčen ve společenském klubu Ravenite v newyorské čtvrti Little Italy. Mafián Salvatore „Sammy the Bull“ Gravano, Gottiho „podšéf“, se nakonec dohodl s vládou, že bude svědčit proti svému šéfovi. V dubnu roku 1992 porota shledala Gottiho vinným ve 13 bodech obžaloby, včetně vraždy a vydírání.

Následně byl poslán do americké věznice v Marionu ve státě Illinois, kde byl 23 hodin denně držen v cele. Dne 10. června roku 2002 John Gotti zemřel ve věku 61 let na rakovinu hrdla ve zdravotnickém středisku pro federální vězně ve Springfieldu ve státě Missouri. Dle bývalého bosse rodiny Lucchese, Anthonyho Cassa, „to, co dělal John Gotti, bylo začátkem konce Cosa Nostry“.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články