fb pixel Díl I.: Smrtelná havárie Jamese Deana: Slavný americký herec byl idolem mladé generace, měl povahu rebela a miloval závodní auta – G.cz
Vyhledávání

Díl I.: Smrtelná havárie Jamese Deana: Slavný americký herec byl idolem mladé generace, měl povahu rebela a miloval závodní auta

Zdroj: In-house publicity still - Warner Bros. publicity still for for the film Rebel Without a Cause, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30025290

30. září roku 1955 v 17:45 zemřel v Cholame v Kalifornii 24letý herec James Dean, když porsche, které toho dne řídil, narazilo na křižovatce do sedanu Ford Tudor. Řidič druhého vozu byl 23letý student Donald Turnupseed, jenž z havárie vyvázl víceméně nezraněn. Deanův spolujezdec, německý mechanik Rolf Wütherich, byl těžce zraněn, ale nehodu přežil. Auto, které toho dne James Dean řídil, bylo dle pozdějších zvěstí údajně prokleté.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 30.9.2022, 09:54

James Dean

James Dean patří v současnosti k nejslavnějším hercům minulého století, přestože nenatočil mnoho filmů a zemřel již ve věku 24 let. Narodil se 8. února roku 1931 v Indianě ve Spojených státech amerických.

Když bylo Deanovi devět let, jeho matka zemřela na rakovinu a otec se o něj nemohl plnohodnotně starat kvůli svému pracovnímu zaneprázdnění. Mladý James Dean tedy vyrůstal na farmě u své tety a strýce.

Přes reklamu do velkofilmu

Pravděpodobně v tomto období vznikl jeho odpor vůči autoritám, včetně rodičů a učitelů. Po absolvování střední školy se odstěhoval do Los Angeles, kde začal studovat práva, hrát basketbal a věnovat se divadlu. Během poměrně krátké chvíle začalo právě herectví jeho sportovní a studijní zájem vytlačovat a převyšovat.

James Dean začínal v reklamě, později se objevil v několika menších rolích v neznámých filmech a televizních pořadech. Posléze se přesunul do New Yorku – hrál na Broadwayi a byl přijat do Actors Studia, kde se stal jeho mentorem Elia Kazan.

Rebel a idol

Byl to právě Kazan, kdo jej obsadil do hlavní role svého filmu natočeného podle románu Johna Steinbecka „Na východ od ráje“. Roli měl hrát původně mladý talent jménem Paul Newman, nakonec ale roli získal tehdy zkušenější Dean. Díky tomuto filmu se z do té doby neznámého Jamese Deana stala hvězda nevídaných rozměrů.

Dean se stal mimo jiné jakýmsi idolem tehdejší mládeže, stejně jako například Marlon Brando. Jejich rebelské povahy imponovaly mladým, kteří se s nimi ztotožňovali. Jeho posledním filmem byl snímek s názvem Obr, po kterém následovala Deanova nechvalně proslulá autonehoda.

James Dean byl znám tím, že miloval závodní auta. Po natáčení filmu Obr odešel z obchodu George Barrise a vydal se se svým novým kabrioletem Porsche Spyder s tehdejší hodnotou 7 tisíc dolarů na závod do Salinas, asi 90 mil jižně od San Francisca. Do cíle však nikdy nedorazil.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články