fb pixel Rebel bez příčiny, který inspiroval Bowieho i Presleyho: Předčasně zesnulý James Dean byl idolem jedné generace – G.cz
Vyhledávání

Rebel bez příčiny, který inspiroval Bowieho i Presleyho: Předčasně zesnulý James Dean byl idolem jedné generace

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Rebel bez příčiny James Dean se narodil 8. února 1931 a zemřel snad až příliš brzy, a sice při tragické dopravní nehodě ve věku pouhých 24 let. Jeho image drsného mladíka nadchla ve své době miliony mužů a žen. Ti se cítili být podobně jako Deanovy postavy nepochopení tehdejší společností.

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 8.2.2020, 09:44

Nebyl by Bowie, Dylan ani Elvis

James Dean ve své době patřil spolu s Marlonem Brandem mezi největší idoly tehdejší mládeže a není divu, že David Bowie i Bob Dylan později otevřeně přiznali, že rebel Dean patřil mezi jejich největší vzory – dokonce i jeden z Bowieho hitů Rebel Rebel byl částečně inspirovaný právě největší filmovou rolí zesnulého herce, a sice postavou Jima Starka z Rebela bez příčiny.

Bob Dylan se zase na začátku své hudební kariéry rozhodl pasovat do role jakéhosi „Jamese Deana s kytarou“, což svým způsobem dávalo smysl, protože Dylan ve svých písních stejně jako slavný herec ve svých filmech zpíval o nepochopení mladých, o nepřející starší generaci, která nerozumí, proč by se měly děti, které byly narozeny do blahobytu a míru, bouřit. Dokonce i obal první úspěšné Dylanovy desky s názvem The Freewheelin' Bob Dylan je jasně inspirován Deanem, kdy se zpěvák snaží tvářit a vypadat jako zesnulý herec.

A možná nejdůležitější byl Deanův vliv na jednoho mladíka z Memphisu, který se jmenoval Elvis Presley. Rebelství a rock’n’roll jsou spolu totiž neodmyslitelně spojené a právě Presley se viděl jako hudební varianta hollywoodského rebelství Deana s Brandem, což ostatně dokazuje následující úryvek z Presleyho rozhovoru pro časopis Parade Magazine z roku 1956:

„Studoval jsem Marlona Branda, ale i nebohého Jimmyho Deana. Studoval jsem sám sebe a teď už vím, proč po nás holky jedou, aspoň tedy ty mladší. Jsme mrzutí, my jsme šílení, jsme tak trochu postrach. Nerozumím tomu přesně, ale to je přesně to, co mají holky na mužích rády. O Hollywoodu nic nevím, ale vím, že nemůžeš být sexy, když se usmíváš. Pokud se usmíváš, nemůžeš být rebelem.“

Fešák z Indiany

Deanovo vyrůstání nebylo zrovna lehké; jako by snad k tomu rebelství byl předurčen osudem. V osmi letech mu matka zemřela na rakovinu, a protože otec se o něj sám starat nemohl, svěřil ho do péče tetě a strýcovi. Mladík vyrůstal na farmě a zřejmě někdy v této době se u něj vyvinul odpor k veškerým dospělým autoritám. Problémový hoch se sice neustále přel se svými kantory, rozhodně ale neměl v hlavě slámu. Po maturitě se odstěhoval do Los Angeles, šel studovat práva a věnoval se univerzitnímu basketbalu. Čím dál víc jej ale lákalo divadlo.

Díky - jak se můžete přesvědčit v následující galerii - velmi pohledné tváři se Dean nejrpve uchytil v reklamě. Jakmile našetřil dost peněz, odjel do New Yorku a namířil si to rovnou na Broadway.

Jeho mentorem se stal Elia Kazan, který okamžitě rozpoznal osobnost jako dělanou pro svět filmu a Deana obsadil do svého filmu Na východ od ráje. Kazanovi na ústřední part odstrčeného syna Cala Traska nejprve nabízeli jiného začínajícího herce, jakéhosi Paula Newmana... Tvůrce ale chtěl využít Deanových vlastních životních zkušeností. A vyplatilo se to, mladý James byl hned za první svůj výkon na stříbrném plátně nominován na Oscara.

A dál už to pravděpodobně znáte; přišel Rebel bez příčiny a Obr, dnes kultovní snímky, které měly a mohly Deanovi zajistit dlouhou a zářivou kariéru. Bohužel, mladá hvězda si na život na výsluní rychle zvykla a užívala si všech jeho výdobytků, tedy i dostatku financí a přístupu k luxusním závodním autům. A právě jeden z Deanových milovaných superrychlých sporťáků se mu stal osudným.

Podobné články

Doporučujeme

Další články