fb pixel Díl I.: Kragujevský masakr: Vojáci Wehrmachtu zavraždili téměř všechny muže a chlapce z města, za každého německého vojáka zemřelo 100 civilistů – G.cz
Vyhledávání

Díl I.: Kragujevský masakr: Vojáci Wehrmachtu zavraždili téměř všechny muže a chlapce z města, za každého německého vojáka zemřelo 100 civilistů

Zdroj: Unknown author - United States Holocaust Memorial Museum, Photograph #46726, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2814972

21. října roku 1941 se němečtí vojáci dopustili brutálního masakru tisíců jugoslávských civilistů, včetně celých tříd školáků. V srbském městě Kragujevac vojáci Wehrmachtu vyvraždili všechny muže a chlapce z města ve věku od 16 do 60 let, včetně studentů místního gymnázia. V průběhu jednoho dne tak bylo popraveno více než dva tisíce civilistů.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 21.10.2022, 17:00

Jugoslávie

Navzdory pokusům zachovat neutralitu na počátku druhé světové války Jugoslávie nakonec podlehla a koncem roku 1940 podepsala s Německem takzvanou „smlouvu o přátelství“, aby se v březnu následujícího roku připojila k trojstrannému paktu Osy.

Davy Jugoslávců proti tomuto spojenectví protestovaly, což vyvrcholilo pádem regentů, kteří se od vzniku Jugoslávie na konci první světové války pokoušeli udržet křehkou konfederaci etnických skupin a regionů pohromadě.

Král Petr

Srbská armáda dosadila krátce poté k moci knížete Petra. Nový král odmítl spojenectví s Německem a Němci se mu pomstili masivním bombardováním Bělehradu, při němž zahynulo asi 17 tisíc lidí.

Jugoslávský odpor se zhroutil, a tak byl král Petr nucen odjet do Londýna, kde zřídil exilovou vládu. Hitler poté začal rozdělovat Jugoslávii na takzvané loutkové státy, rozdělené především podle etnického klíče – v naději, že se mu podaří získat loajalitu některých z nich, například Chorvatů, a to příslibem poválečného nezávislého státu.

Mnoho Chorvatů totiž ve skutečnosti bojovalo po boku Němců proti Sovětskému svazu. Příležitost pak dostaly i okolní státy a spojenci nacistického Německa – Maďarsko, Bulharsko i Itálie si z Jugoslávie kousek ukously, zatímco srbští odpůrci byli masakrováni.

Nařízení Wilhelma Keitela

V dubnu roku 1941 zahájily německé a italské jednotky útok na Jugoslávii, což dospělo k vytvoření a masivnímu rozvoji jugoslávských odbojových hnutí. V Kragujevci byla situace zpočátku klidná, s postupem času však tamější odbojové hnutí rostlo v počtech i na síle.

Odbojářům se brzy podařilo ovládnout rozsáhlé území na západě Srbska a vytvořit takzvanou Užickou republiku, osvobozené území. Hitler reagoval přímočarým nařízením – potlačit povstání za každou cenu. Wilhelm Keitel vydal současně nařízení, dle kterého mělo být za každého německého vojáka popraveno 100 osob, za každého zraněného pak polovina.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články