fb pixel Díky za všechny Slušné lidi. Zachraňují totiž morální kredit náš všech! – G.cz
Vyhledávání

Díky za všechny Slušné lidi. Zachraňují totiž morální kredit náš všech!

Herečka si ze svých útrob vytahuje vlajku. Ještě, že slušní lidé zasáhli Slušní lidé slušní lidé Slušní lidé + DALŠÍ 1 FOTKA

O víkendu se v brněnském divadle Husa na provázku hrála divadelní inscenace Naše násilí a vaše násilí, kde Ježíš znásilňuje muslimku. Po začátku představení trhla na pódium skupinka zhruba třiceti lidí z hnutí Slušní lidé, aby zbytek divadelní hry narušili a platící divák tak nebyl vystaven hrůzám, které měly následovat...

Dominik Landsman
Dominik Landsman 28.5.2018, 14:40

„My to neděláme pro sebe. My to děláme hlavně pro lidi. Je to pro jejich dobro. Tuhle inscenaci nesmí vidět nikdo. Udělali jsme si na tu hru náš průzkum a zjistili jsme, že je morálně závadná. Nesmíme dopustit, aby byla tato hrůza vpuštěna mezi lidi. Co by to udělalo s jejich morálkou? Já vám povídám, že my rozhodně nedopustíme morální rozklad společnosti,“ vysvětloval Jaromír Tomeš, jeden z členů hnutí Slušní lidé.

Diváci v divadle si vůbec nevážili záchrany ze strany Slušných lidí a místo toho, aby jim šli poděkovat, že zachránili jejich duši, častovali je nevybíravými poznámkami, bučením, či skandováním: „Slušní lid, jděte pryč.“

„Ano, i to je součástí naší práce. Lidé nás často nedocení. Oni nedokážou dohlédnout za roh. My to chápeme. Já věřím, že až po naší smrti lidé docení to, o co se tady snažíme. Morálka se nezvedne ze dne na den. Je to celé o těch malých krůčcích. Je to běh na dlouhou trať,“ doplnil ještě Jaromír Tomeš.

Ať se to divákům v divadle líbilo a nebo ne, jejich morálka podle měřitelných ukazatelů toho dne vzrostla téměř o dvě procenta. Je to dáno tím, že divadelní hra byla narušena Slušnými lidmi, a proto nemohla zničit morální kredit přítomných platících diváků.

„Přiznám se, že zprvu jsem byl na Slušné lidi naštvaný, ale takhle s odstupem musím říci, že jejich práce má smysl. Například dneska ráno jsem třídil odpad. Sám od sebe. Kdybych viděl, jak Ježíš znásilňuje muslimku, tak bych ten odpad nejspíš netřídil. To bych spíš okradl nemohoucího nebo nepomohl člověku v nouzi. Teď mám ale pocit, že se má morálka začíná srovnávat,“ pochvaloval si Jiří Souček, jeden z návštěvníků divadelní hry, který se po zásahu Slušných lidí stal lepším člověkem.

Slušní lidé mají před sebou ještě spoustu práce, ale je vidět, že cesta, kterou se ubírají (tedy, že budou oni rozhodovat, co je v pořádku a co ne) je ta správná a dříve či později se slušnými lidmi staneme všichni.

A tady se můžete podívat, na co by se měli slušní lidi rovněž zaměřit.

Podobné články

Doporučujeme

Další články