Den vzniku samostatného Československa bez Miloše Zemana? I takový byl rok 2001 – G.cz
Vyhledávání

Den vzniku samostatného Československa bez Miloše Zemana? I takový byl rok 2001

+ DALŠÍ 1 FOTKA

I když nám připadá, že si v posledních letech Hrad a hlavně pak prezident oslavy státního svátku Dne vzniku samostatného československého státu užívá, nebylo tomu tak vždycky. Jen si vzpomeňme na rok 2001, když tehdejší premiér Miloš Zeman odmítl dorazit na předávání vyznamenání na Pražském hradě, protože nechtěl podat ruku Dagmar Havlové, která byla tehdy první dámou.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 22.9.2021, 01:19

Státní vyznamenání bez premiéra

Psal se rok 2001, když Miloš Zeman, který byl ve funkci premiéra veřejně vysvětloval, proč nedorazí na Pražský hrad, kde se 28. října konalo již tradiční předávání státních vyznamenání. Miloš Zeman se tehdy nedostavil, protože si nechtěl podat s bývalou první dámou Dagmar Havlovou, protože o něm prohlásila, že lže, a že by mu ruku nikdy nepodala. Co bylo důvodem jejich sporu?

Šlo o zhruba rok starou záležitost, která se týkala hádky mezi lídry opoziční strany a prezidentem Václavem Havlem. Ti se nedokázali shodnout na tom, kdo bude příštím guvernérem ČNB. Když další z vášnivých diskuzí na Pražském hradě skončila neúspěšně, začal naštvaný Miloš Zeman nadávat vulgárně na účet prezidenta Havla, což se první dámě pochopitelně nelíbilo. Proto mu„darovala“ vzkaz o nepodání ruky skrz média. K médiím se to však informace dostaly prostřednictvím tehdejšího ministra kultury Pavla Dostála.

Tak se současný prezident, v té době premiér, rozhodl nepřijít, protože by bylo více než jisté, že by se s Havlovou setkal. Tím by vznikla trapná situace, které se Zeman snažil předejít svou neúčastí. V podstatě by se to dalo pojmenovat jako gentlemanské gesto, a nebo byl jen Miloš Zeman naštvaný na první dámu takovým způsobem, že se s ní nechtěl setkat? Pravdu asi už nyní nezjistíme.

Nebyl to však možná jediný důvod, proč tehdejší premiér nedorazil na tuto slavnostní ceremonii. Podle všeho měl zrovna mnoho práce, která spočívala v přípravách zasedání vlády, která řešila státní rozpočet, a navíc byl čerstvě po návratu z konference, která se konala ve španělském Madridu.

Dagmar Havlová se tehdy zastala svého manžela, o kterém měl Miloš Zeman mluvit vulgárně, jak posléze v roce 2001 vysvětlila médiím. Na to následně Miloš Zeman reagoval tím, že vztahy mezi ním a prezidentem jsou v podstatě dobré, a že se s Václavem Havlem dokonce setkal v Kramářově vile, kde tehdy řešili mezinárodní politickou situaci.

Naproti tomu v roce 2019 se Miloš Zeman v roli prezidenta stavěl ke Dní vzniku samostatného československého státu velmi zodpovědně. I když tehdy strávil 4 dny v nemocnici, kde absolvoval rekonditní pobyt, tak vše nakonec dobře dopadlo. Následně navíc Ústřední vojenská nemocnice v pražských Střešovicích zveřejnila na svém webu zprávu o zdravotním stavu prezidenta, ve které jsme se dozvěděli, že prezident má problémy s dolními končetinami a nechutenstvím. Za poslední dva roky dokonce zhubl 20 kilogramů a ztratil svalovou hmotu v dolních končetinách, což mu způsobuje problémy s chůzí.

Letos je prozatím Miloš Zeman stále v nemocnici, takže se stále neví, jak to bude se Dnem vzniku samostatného československého státu letos. Mluvčí Jiří Ovčáček však tvrdí, že náš prezident není v ohrožení života, a naší hlavu státu dokonce pravidelně navštěvují vzácní hosté. Svou přítomností ho potěšila například jeho žena s dcerou, bývalý prezident Václav Klaus, Dominik Duka nebo premiér Andrej Babiš.

Podobné články

Doporučujeme

Další články