fb pixel Death to 2020: Mockument od Netflixu (ne)vesele shrnuje pandemii i americké volby – G.cz
Vyhledávání

Death to 2020: Mockument od Netflixu (ne)vesele shrnuje pandemii i americké volby

+ DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

Konec Donalda Trumpa, požáry v Austrálii, hnutí Black Lives Metter a především koronavirus, pandemie a lockdown všude po světě. Mezi svátky si nenápadnou premiéru na Netflixu odbyl mockument Death to 2020, který vytvořili lidé stojící za sérií Black Mirror spolu s plejádou hvězdných jmen. Jejich satirické ohlédnutí za uplynulými dvanácti měsíci je bohužel vtipné jen sem tam a i tehdy je to dost na sílu, protože na roce 2020 srandovního nebylo vlastně vůbec nic.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 4.1.2021, 07:04

Smrt do roku 2020

Bylo to nekonečné a super-rychlé zároveň. Pro moderní společnost v mnohém zásadní rok 2020 je u konce a byl plný šíleností, proto se jej jako námětu pro mockument (= hraný film, který smyšlené události prezentuje jako reálné a dokumentární formou, nebo naopak snímek, kde najatí herci představují odborníky satiricky či jinak humorně se vyjadřující ke skutečným problémům a kauzám) ujal scenárista oceňované i populární série Black Mirror Charlie Brooker.

Ve spolupráci s režisérkou Alicí Mathias a řadou hvězdných jmen tak vytvořil pro Netflix snímek s názvem Death to 2020, který si v tichosti odbyl premiéru mezi svátky, 27. prosince, a to právě na streamingové službě. Slavné tváře v rolích novinářů, psychologů, vědců, politologů, ale i "obyčejných občanů" se ohlíží za nejvýznamnějšími událostmi uplynulých dvanácti měsíců.

Hugh Grant jako zmatený historik, pro něhož je důvěryhodným zdrojem seriál Hra o trůny, Cristin Milioti alias Matky z HIMYM coby spořádaná paní v domácnosti, která není rasistka, jenom tak trošku, Samuel L. Jackson coby cynický novinář New York Times, Lisa Kudrow v roli mluvčí Bílého domu, která především zapírá, zapírá, zapírá - a to třeba i existenci Ukrajiny - nebo Joe Keery ze Stranger Thing, tentokrát jako mileniál z povolání, který vydělává točením reakčních videí na YouTube a on-line DJingem na takových těch večírcích, kde rodiče odhalují pohlaví miminka. To vše je v Death to 2020, česky uváděném poněkud nesmyslně jako Smrt do roku 2020, k vidění. S takovým obsazením i námětem by to mělo šlapat jako vynikající komedie, bohužel nešlape.

Vina scénáře je to jen částečně. O fóry a hláškami napěchovaném scénáři se dá s klidným svědomím říct, že každý desátý pokus o vtip funguje, pokud tedy přistoupíme na to, že celková úroveň humoru v tomto filmu je nastavená nízko a velmi jednoduše. Problém je, že rok 2020 zkrátka nebyl vtipný. Dokud se zabýváme požáry v Austrálii (taky už jste na ně skoro zapomněli, co?) a tím kašparem Borisem Johnsonem, je to v pořádku. Jakmile se ale dostaneme k Donaldu Trumpovi a všemu, co za uplynulý rok předvedl, na diváka nutně padá pokud ne přímo deprese, pak hořkost vyvolaná tím, že takováhle je realita a už to není srandovní.

U smrti George Floyda a Black Lives Matter už je to vyloženě k pláči a nezachraňuje to ani závěrečný výhled do roku 2021, který předpovídá brzký skon Joe Bidena, Trumpovu soukromou televizi a úplně novou, nakažlivější mutaci koronaviru. Tak uvidíme, co z toho se splní. Možná, že taková malá rekapitulace jako Death to 2020 nám i přes své nedostatky jenom prospěje, abychom se v roce právě začínajícím chovali lépe. Ano, všichni. Šebková taky.
Podívejte se na nejlepší seriály na Netflixu pro začátek roku 2021.

Podobné články

Doporučujeme

Další články