Další politický veletoč. Rozjetý Bohuslav Sobotka odvolal papeže – G.cz
Vyhledávání

Další politický veletoč. Rozjetý Bohuslav Sobotka odvolal papeže

Veliký politický stratég Bohuslav Sobotka ve své geniální politické hře odkryl další kartu. V pondělí brzy ráno odvolal papeže Františka. Co bude dál?

Dominik Landsman
Dominik Landsman 12.5.2017, 10:15

Jak se veřejnost mohla přesvědčit minulý týden, politická šachová partie, kterou hraje Bohuslav Sobotka, nemá na první pohled žádná pravidla a jen málokdo jí rozumí. Ne však Bohuslav Sobotka, který má vše promyšleno na dvacet tahů dopředu.

Minulý týden Bohuslav Sobotka oznámil, že podá demisi, aby ji následně nepodal a místo toho odvolal Andreje Babiše. Pro mnohé nevídaný tah, pro Bohuslava pouze zahřívací kolo.

Jak je již zvykem, tak Bohuslav Sobotka o odvolání papeže předem nikoho neinformoval. Ani spolustraníky, ani manželku, prostě nikoho. Přišel na tiskovou konferenci, usmál se, řekl, že odvolává papeže, a zase odešel.

Tímto nezvyklým a nečekaným tahem sebral vítr z plachet všem svým kritikům. Prezident Miloš Zeman se pokusil rozhodnutí zvrátit výkladem ústavy, ale nebyl úspěšný. Každopádně prozradil, že Sobotkovi odvolání papeže neposvětí, nepodepíše a ani neodsouhlasí

„Česká ústava nikde nezakazuje premiérovi odolávat papeže. Nutno podotknout, že s touto variantou nepočítá. Není tak jasné, zda odvolání papeže musí být kontrasignováno ještě i prezidentem České republiky , anebo bude stačit běžný křesťan.

Nicméně prezident České republiky nemá žádné pravomoce zasahovat do rozhodnutí premiéra odvolat papeže,“ uvedl situaci na pravou míru odborník na ústavní právo Antonín Macháček.

Jednou z otázek bylo rovněž, jak na situaci zareaguje Vatikán. „Samozřejmě že Vatikán má nějaká psaná pravidla a doporučení. Rovněž vycházíme z tradic, která po staletí dodržujeme. Bohužel musím konstatovat, že odvolání papeže premiérem České republiky není nijak právně ošetřeno. Tak úplně nevíme, co s tím. Chtěli jsme to předat právníkům, ale uvědomili jsme si, že to není náš styl, tak jsme to nechali v rukou Božích,“ vyjádřil se kardinál Dominik Duka.

Andrej Babiš i tak trvá na tom, že je to spiknutí proti němu a že neodstoupí. V pořadí již šedesáté osmé uniklé tajné nahrávce, kterou pořídil podle všeho s novinářem Přibilem, Babiš tvrdí, že je větší než Ježíš a že své protivníky zadupe do země. Je tedy zřejmé, že nějaký papež Babiše nerozhází.

Velkou vlnu nevole vyvolal svým rozhodnutím Bohuslav Sobotka v řadách lidovců. Jejich předseda Pavel Bělobrádek okamžitě telefonicky kontaktoval Boha, aby se s ním poradil, co dál. Není jisté, co mu Bůh poradil, ale do doby, než Bohuslav Sobotka své odvolání papeže odvolá, se nechal přibít na kříž.

Bohuslav Sobotka se však jistě nenechá zviklat. Z ČSSD se ozývají očitá svědectví, že Sobotkovi narostly koule. Bohuslav Sobotka tak hraje svou hodně vysokou hru, na jejíž konec dokáže dohlédnout pouze on sám. Vše má promyšleno do nejmenších detailů. Taktika odvolávání, jak se zdá, docela funguje. Ihned po odvolání papeže odvolal svou manželku. Jak byl rozjetý, odvolal i paní prodavačku z kantýny v poslanecké sněmovně.

„Jde z něj úplný strach. Člověk neví, kdy bude odvolán. Já mám hypotéku a syna na vysoké škole. Já si nemůžu dovolit být odvolán,“ prozradil chvějícím se hlasem jistý dlouholetý člen a odchovanec ČSSD, který si nepřál být jmenován.

„Odvoláváním z funkcí si Bohuslav Sobotka upevňuje svou moc a dává světu na odiv, že on je silný premiér,“ řekl ve svém rozhovoru pro Právo politolog Zdeněk Krupička, kterého záhy po zveřejnění rozhovoru Bohuslav Sobotka odvolal.

Jak je vidno, tak Bohuslav Sobotka má míč na své straně a všechny trumfy drží právě on. Celý národ netrpělivě čeká, jaké budou jeho další kroky.

A TADY se můžete podívat, jak drsňák Sobotka řekl sprosté slovo.

Podobné články

Doporučujeme

Další články