fb pixel Cvičené veverky a plastové tabulky v obalech Nestlé: Karlík a továrna na čokoládu stál 150 milionů a spoustu filmařské dřiny – G.cz
Vyhledávání

Cvičené veverky a plastové tabulky v obalech Nestlé: Karlík a továrna na čokoládu stál 150 milionů a spoustu filmařské dřiny

+ DALŠÍCH 7 FOTEK + DALŠÍCH 8 FOTEK

Karlík a továrna na čokoládu z roku 2005 je kouzelným a barevným filmovým příběhem, u něhož si člověk přeje, aby se stal realitou. Aby ne - všechno ve Wonkově továrně vypadá jako pravé. A taky, že bylo, tedy skoro. Čokládovou řeku a vodopád sice tvořila čokoláda umělá, ale lízátka rostoucí na cukrových stromech byla skutečně poživatelná. Režisér Tim Burton se snažil co nejvíce vyvarovat užívání digitálních efektů a on a jeho tým na snímku odvedli kus poctivé filmařiny.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková Aktualizováno 24.7.2023, 16:10

Čokoláda, to je byznys!

V roce 1964 vydal uznávaný autor příběhů pro děti Roald Dahl geniální knížku Karlík a továrna na čokoládu. Chudý Karlík Bucket žije s rodiči a oběma páry prarodičů v malém křivém domečku nedaleko záhadné továrny ještě záhadnějšího Willyho Wonky. Zdánlivě spící fabrika jednoho dne ožije, když její podivínský, leč co do výroby sladkostí geniální majitel vyhlásí, že do svých čokolád ukryl pět zlatých kuponů a pětice dětí, která je objeví, půjde na exkurzi do jeho království. Ačkoliv v to vůbec nedoufá, nakonec je i chudý Karlík jedním z party šťastlivců. A výlet do továrny mu změní život jednou provždy.

Legrační a barevná story z prostředí fantaskní čokoládovny? To je sen každého dítěte! Dahl se při psaní knížky inspiroval vlastním dětstvím, kdy v Anglii sváděly konkurenční boj dvě největší firmy na výrobu čokolády v zemi, Cadbury a Rowntree's, což v praxi vypadalo třeba tak, že do anglických škol posílaly společnosti balíčky svých výrobků a děti je musely akorát zhodnotit.

Každopádně, z knihy se stal hit a bylo jasné, že ji brzy někdo bude chtít zfilmovat. Stalo se tak v roce 1971. Snímek Pan Wonka a jeho čokoládovna u nás takovou tradici nemá, v anglicky mluvících zemích jej ale zná každé dítě. Sám Dahl byl ale výsledkem zklamaný, a to dokonce natolik, že už nikdy nepovolil převedení příběhu na plátno. Až mnoho let po jeho smrti jeho manželka Felicity práva znovu prodala. Sáhlo po nich studio 20th Century Fox. Pak stačilo vzít slavnou knížku, rozpočet 150 milionů dolarů a hodit je na stůl správnému režisérovi...

Johnny Depp a 40 veverek

Rob Minkoff, Robert Zemeckis, Barry Levinson, Gary Ross, dokonce i Martin Scorsese. Ti všichni mohli film režírovat. Nakonec ale volba, nutno říct, že velmi šťastně, padla na Tima Burtona. Svérázný režisér známý typickým a výrazným vizuálním stylem byl z nového projektu nadšený, i proto si do hlavní role prosadil svého dvorního herce Johnnyho Deppa. Ten je v roli excentrického Willyho Wonky brilantní, ostatně, při jeho ztvárnění se inspiroval hned několika lidmi. Jakými? To a další zajímavosti o filmu se dozvíte v následující galerii:

Burton nechtěl nic odbýt a po celou dobu natáčení se snažil dělat vše tak, aby nakonec musel používat co nejméně digitálních efektů. Tak se stalo, že obří lízátka a jablka na cukrových stromech byla skutečně jedlými cukrovinkami, nebo že na čokoládovou řeku a vodopád bylo využito několik set tisíc litrů falešné kakaové pochoutky v tekuté formě. Konkrétně to bylo 781 930 litrů falešné čokolády na řeku a 145 475 litrů na vodopád. Ve scéně z třídírny ořechů pak vidíme skutečné veverky. Trvalo 19 týdnů vycvičit čtyři desítky hlodavců, aby hopsali, jak režisér pískal (ale samozřejmě, že moment s klepáním na hlavu je vyrobený počítačově).

Speciální uznání si pak zaslouží herec Deep Roy, který ztvárnil úplně všechny Wonkovy Umpalumpy. Ano, zcela sám. Roy každého Umpalumpu zvlášť zahrál a Burton je pak počítačem spojil dohromady v jeden miniaturní národ pracantů. Za extra námahu si Roy přišel na adekvátní honorář - za svůj výkon dostal rovný milion dolarů.

Podobné články

Doporučujeme

Další články