fb pixel Víno, drogy a role podivínů: Ikonického Johnnyho Deppa zklidnila francouzská múza – G.cz
Vyhledávání

Víno, drogy a role podivínů: Ikonického Johnnyho Deppa zklidnila francouzská múza

+ DALŠÍCH 12 FOTEK + DALŠÍCH 13 FOTEK

Rozcuchané vlasy, ohoz rockové hvězdy a hluboký, zastřený pohled. Čerstvě sedmapadesátiletý Johnny Depp tvoří dohromady s Bradem Pittem a Georgem Clooneyem jakousi svatou trojici hollywoodských idolů, které milují miliony žen, dívek a gayů po celém světě. Ta Deppova nebezpečně přitažlivá, nedbale elegantní image má ale své opodstatnění - herec se celoživotně potýká s problémy s požíváním drog a alkoholu. A ačkoliv ho proslavila role fešáka, jsou to ikonické party bledých a výstředních podivínů, čím se zapsal do srdcí filmových fanoušků.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 9.6.2020, 13:32

Od 12 vykouřil kde co

Střihoruký Edward, kapitán Jack Sparrow, Ed Wood, Willy Wonka, Sweeney Todd... To jsou jen některé z ikonických rolí Johnnyho Deppa, jedné z největších a nejúspěšnějších hollywodských hvězd současnosti. Kariéru herce si Depp vybral poté, co po několika marných pokusech prorazit jako kytarista a zpěvák s rockovou kapelou seznal, že na dráhu profesionálního muzikanta prostě nemá. I tenhle sen si ale díky slávě ze stříbrného plátna nakonec splnil a dnes s bandou Hollywood Vampires, kterou založil spolu s Alice Cooperem a Joem Perrym, poměrně často vystupuje. Ale to je přeci jen trochu jiný příběh.

Faktem je, že jako dítě Johnny nevypadal zrovna nadějně. Narodil se 9. černa 1963 jako nejmladší ze čtyř dětí servírky Betty Sue Palmer a inženýra Johna Deppa. Jeho rodiče si moc nerozuměli, ale sám Johnny měl hodně blízký vztah s matkou - její jméno má i vytetované. Zároveň měl hodně rád svého dědečka, který ale zemřel, když mu bylo sedm, a to ho dost zasáhlo. Rodina se hodně stěhovala, a proto často bydlela v motelech, protože shánět dlouhodobý podnájem nemělo smysl. Ve 12 začal Depp kouřit a brzy na to vyzkoušel i alkohol a marihuanu. V 15 se jeho rodiče rozvedli a to už pubertální floutek Johnny jel v regulérním pouličním výtržnictví.

Nebylo mu ještě ani 20, když odjel do Los Angeles. Přes den po telefonu prodával kuličková pera, večer hrál s kapelou, anebo randil s filmovou maskérkou Lori Allison. Ačkoliv jim to vydrželo jen dva roky, Lori svého muže seznámila s jedním svým kamarádem - Nicolasem Cagem. Díky němu se Johnny dostal na řadu hereckých konkurzů, až to jednou vyšlo a Depp získal svou vůbec první roli, menší úlohu v kultovním hororu Wese Cravena Noční můra v Elm Street.

Od Wese k Timovi

V Noční můře si ho všimli tvůrci seriálu Jump Street 21 a chtěli ho obsadit do hlavní role policisty Toma Hansona, který se v přestrojení pohybuje mezi středoškoláky. Rebel Depp takový charakter hrát odmítl, ale měl štěstí, že o něj producenti úspěšné show opravdu stáli. Na podruhé si to už herec rozmyslel a part přijal. Za jednu epizodu pak dostával 45 tisíc dolarů a navíc se stal miláčkem televizních diváků. Když seriál skončil, Depp si mohl vybírat, kam dál - jestli zůstane na obrazovce, nebo zkusí štěstí na stříbrném plátně. Rozhodl se pro to druhé, a tak přišlo osudové setkání s režisérem Timem Burtonem. Dnes můžeme Deppa bez okolků označit za jeho dvorního herce. Ti dva spolu poprvé spolupracovali v roce 1990, kdy Depp ztvárnil Střihorukého Edwarda, nešťastného vyvrhela. Společně pak vytvořili mnoho dalších nezapomenutelných postav a filmů, na (nejen) jejich výběr se můžete podívat do následující galerie:

A když byla řeč o Střihorukém Edwardovi, on to pro Deppa byl vůbec takový zásadní projekt. Filmová láska Edwarda a půvabné Kim (Winona Ryder) se přelila i do reálného světa. Depp a Ryder byli jedním z nejsledovanějších párů 90. let, Depp si dokonce nechal vytetovat nápis "Winona forever", což po rozchodu nechal změnit na "Wino forever". Depp byl před křehkou kráskou zasnoubený s hvězdou Twin Peaks Sherilyn Fenn, po Winoně naopak chodil s modelkou Kate Moss. Ti dva se ale pořád scházeli a rozcházeli, navíc spolu dost řádili. Deppa několikrát přijela zpacifikovat policie, protože dělali "bordel" v nějakém klubu nebo hotelovém pokoji.

V roce 1998 odjel Depp do Francie točit Devátou bránu s Romanem Polanskim. Právě tam zasáhl osud a rozjívené hvězdě poslal do cesty éterickou francouzskou múzu Vanessu Paradis. Všestranně talentovaná fešanda Deppovi učarovala. Dal definitivní sbohem britské modelce, rozloučil se také s L.A. a přestěhoval se do Francie. Zatímco Vanessa porodila dceru Lily-Rose a syna Johna přezdívaného Jack, Depp se v Paříži snažil provozovat restauraci.

Rodinný život herci velmi prospěl, čímž se pak dlouhá léta chlubil. Samozřejmě ho profese nutila hodně cestovat, a to i zpátky do Hollywoodu, kde točí blockbustery jako jsou Piráti z Karibiku či Fantastická zvířata, ale zázemí a domov našel právě v zemi galského kohouta. Tam dokázal přejít na pomyslnou sklenku červeného vína a pár cigaret denně. Ona drogová a alkoholová závislost, kterou si Depp vyvinul v mládí, totiž s úspěšnou hereckou kariérou ani zdaleka neskončila. Na čas ho trochu zbrzdila nečekaná smrt kamaráda Rivera Phoenixe, který se předávkoval v klubu Viper Room, v němž Depp až donedávna vlastnil podíl. Ale zvěsti o tom, že herec pije a kouří trávu nebo hašiš i na place, se objevovaly dlouhé roky pravidelně a snad u každého filmu, který Depp točil.

Jeho blízcí kolegové a přátelé si rovněž nejsou jisti tím, jak to Depp vlastně má, a to především s alkoholem. Sám herec si stojí za tím, že nějaký čas nepil vůbec a dnes je to pro něj požívání kvalitního alkoholu vyloženě labužnický, příležitostný zážitek. To téma se hodně propíralo v roce 2016. Navzdory dětem a společnému životu si totiž Depp Paradis nikdy nevzal a v roce 2012, po 14 letech, se rozešli. O tři roky později si Depp vzal hereckou kolegyni z filmu Rumový deník a ženu s "nejsymetričtějším obličejem planety" Amber Heard. Ta ale už rok po svatbě podala žádost o rozvod, načež prohlásila, že její muž hodně pije, což u něj vyvolává paranoidní a násilnické stavy. Herečka dokonce vyrukovala s tím, že ji Depp fyzicky napadl, což rozdělilo jeho fanoušky na dva tábory. Jedni byli znechuceni, druzí se ho zastávali.

Zajímavé je, že bývalému partnerovi tehdy přispěchaly na pomoc i Winona, Kate a Vanessa, když postupně všechny prohlásily, že během jejich společného soužití neměly s Deppem jedinou zkušenost podobnou té, kterou popisovala jeho tehdejší manželka. Nakonec se hvězdy ale rozešly relativně v klidu a v jejich rozvodových papírech stojí, že pár si navzájem nepřivodil žádnou psychickou ani fyzickou újmu. Co se mezi těmi dvěma skutečně dělo, to už asi nezjistíme. Pro nás je důležité, že Depp bude snad ještě pěknou řádku let obohacovat svět filmu skvělými rolemi. Koneckonců, Oscara ještě nedostal, takže je, kam se posouvat.

Podobné články

Doporučujeme

Další články