fb pixel Čus, bus, předvolební autobus: S nápadem projet před volbami Česko přijel jako první Zemanův Šlouf – G.cz
Vyhledávání

Čus, bus, předvolební autobus: S nápadem projet před volbami Česko přijel jako první Zemanův Šlouf

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Mít svůj předvolební autobus, který v létě a na podzim brázdí skrz naskrz Českem, je snem snad každé politické strany v naší zemi. Není se čemu divit, když díky němu můžete rozjet skvělou kontaktní kampaň a zároveň blíže poznat své spolustraníky. Málokdo ví, že poprvé tento marketingový tah v Česku využil Miloš Zeman před parlamentními volbami v roce 1996. S nápadem tehdy přišel lobbista Šlouf, jenž to okoukal v Polsku.

Martin Miko
Martin Miko 22.9.2021, 12:09

K volbám patří autobus

Kdo chce do vysoké politiky jíti, musí volební autobus míti. Toto heslo si berou k srdci tuzemští politici již od roku 1995, kdy s nápadem vyrazit po Česku s volebním autobusem přišel tehdejší spolupracovník Miloše Zemana – Miroslav Šlouf. Nápad byl prostý, ale efektivní. V rámci kontaktní předvolební kampaně se ČSSD pokusí navštívit co nejvíce míst v celé zemi. V roce 1995 byl tento druh politické agitace naprosto neznámým pojmem a Šlouf ho samozřejmě také nevymyslel sám. Okoukal to totiž v sousedním Polsku, kde s tímto způsobem kampaně uspěl Aleksandr Kwasniewski v rámci prezidentských voleb. Zemanovi se tento nápad zpočátku nezdál, ale nakonec přece jen svolil a v roce 1996 vyrazil na turné. Nápad nakonec vyšel a dnes již legendární Zemák vyrazil do „světa“ ještě několikrát. Ten stejný autobus byl využit například v roce 2004 politikem ČSSD Jaroslavem Foldynou, který ho oprášil pro svou kampaň na hejtmana Ústeckého kraje.

Předvolební autobus se tak v Česku stal jakýmsi symbolem voleb, jenž využívají/využívaly v podstatě všechny strany. V rámci letošních voleb do Poslanecké sněmovny vyrazila autobusem po Česku například i koalice SPOLU, která během své prázdninové části kampaně zastavila na 109 místech. Součástí zastávek byla jakási „malá pouť“, jež zahrnovala kontaktní kampaň s voliči a projekci rodinné komedie v rámci letního kina.

Naproti tomu koalice Piráti a Starostové pojala svůj předvolební autobus úplně jinak. Nazvali ho Švindlbus a poukazují v něm na přešlapy současné vlády. V tomto buse je například vystavený Faltýnkův deník nebo opsaná diplomka bývalé ministryně spravedlnosti Taťány Malé. V podstatě se jedná o jakési muzeum, které mapuje neschopnost současné vlády. Navíc se jedná o starší autobus v nedobrém stavu, jenž má poukazovat na stav České republiky za vlády Andreje Babiše. Jedním z exponátů tohoto pojízdného muzea je například respirátor za 777 korun, který odkazuje na nákupy předražených hygienických pomůcek během pandemie. Mezi dalšími artefakty lze najít sklenici vody z řeky Bečvy, jež byla minulý rok otrávena, a dodnes není jasné, kdo za to mohl. Návštěvníci Švindlbusu pak mohou vidět třeba toustový chléb značky Penam, odkazující na kontroverzní stomilionovou dotaci na inovovanou výrobní linku. Švindlbus je navíc z venku pokreslený i narážkami na další neúspěchy premiéra Babiše. Pir-Stanu se nelíbí i další věci, které dávají jasně najevo nápisy na karoserii. Najít tam můžete například informace o počtu mrtvých na covid-19 nebo o výši státního dluhu, jenž neustále roste.

Své fanoušky z busu obšťastňuje i Volný blok v čele s Lubomírem Volným, který brázdí Českou republikou a bojuje proti očkování.

Podobné články

Doporučujeme

Další články