fb pixel Zbytečná hysterie okolo memů: Co je to "ok boomer" a proč jsou toho plné noviny? – G.cz
Vyhledávání

Zbytečná hysterie okolo memů: Co je to "ok boomer" a proč jsou toho plné noviny?

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Asi jste v posledních několika týdnech na internetu zaznamenali kauzu okolo nového memu. Mluvíme o frázi „ok boomer“, která v současné době dobývá internet. Co je v pozadí tohoto nového trendu?

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 26.11.2019, 16:22

I miss you, Big Chungus

Meme trendy přicházejí a zase odcházejí. Vzpomene si ještě někdo dneska na Big Chunguse, který okolo loňských Vánoc dominoval internetovému humoru? Nebo takový Ugandan Knuckles, který si svých 15 minut slávy užil zhruba ve stejné době jako požírání kapslí s pracím práškem během tzv. Tide Pods challenge? Občas se objeví nový meme, který z nějakého důvodu přejde ze světa memů a shitpostingu do mainstreamů. Stane se tak pro všechny uživatele internetu pod 30 let jedním velkým peklem, kolem kterého následně vznikne řada „zasvěcených“ článků, které se pod vidinou snadného nalákání nic netušící veřejnosti, která dychtí po objasnění popularity daného memů, dostávají na vrchol žebříčků čtenosti. Ano, uvědomuje si, že je ironické utahovat si z něčeho a potom o tom psát články, ale takový už je život mladého žurnalisty.

Co je tedy za velkým ohlasem okolo fráze „ok boomer“? Boomer je zkrácené označení pro tzv. generaci baby boomerů. Jedná se o lidi, kteří se narodili ve Spojených státech během populační exploze, která následovala po skončení druhé světové války a většina odborníků ohraničuje data narození baby boomerů mezi lety 1946 a 1964. Děti narozené v této době si tedy prožily éru bezprecedentního blahobytu, který ve Spojených státech nastal právě v době po ukončení jednoho z nejkrvavějšího konfliktu v lidských dějinách. Jedinci, kteří přišli na svět ve zmíněných letech ve svém dospívání prožili celou řadu určujících událostí lidských dějin – válku ve Vietnamu (část v ní dokonce sloužila), přistání na Měsíci, zavraždění prezidenta Kennedyho, sexuální revoluci – s nástupem ekonomické krize 70. let a všeobecného strachu o budoucnost během tzv. absence důvěry v Ameriku vystřídala baby boomery tzv. generace X.

Naprostý blahobyt

Tato generace zároveň vyrostla v éře všeobecného blahobytu, kdy naprostá většina nikdy nezažila hladovění či ztrátu domova, a to na rozdíl od svých rodičů. Štědrá sociální politika státu a obrovský ekonomický růst, díky které si téměř každý Američan mohl jen se středoškolským vysvědčením a průměrně placenou prací sehnat nový dům a dvě auta, zároveň způsobila, že je tato generace přespříliš upnutá na svou představu o konzumní společnosti. K baby boomerům tak patří například i současný prezident Donald Trump. Z těchto důvodů je pro tuto generaci pochopitelně nepochopitelné, že model amerického života, ve kterém vyrostli není v roce 2019, aplikovatelný na současnou mládež, která se nachází ve stejném věku, v jakém byli baby boomers na konci 60. let. Členové této generace tak častokrát zaujímají k mileniálům poměrně negativní a zavádějící předsudky – ty se projevují opakovanými narážkami například na pracovní vytížení současné generace. Baby boomers, kteří jsou zvyklí na jednoduchý model pracovního dne, jenž začíná příjezdem do práce a končí odjezdem domů za rodinou, nedokáží pochopit, že v současné době takto pracovní trh nefunguje.

Dalším názorným úkazem zavádějící představy o světě ze strany baby boomers je pak jejich pohled na vztahy či na bydlení mladých, kdy se mileniálové stávají terčem vtipů, že raději budou jíst drahé avokádové tousty než aby si koupili vlastní dům, což ale vzhledem k současnému stavu trhu s nemovitostmi prostě není možné. Ok boomer je tak jakýmsi jednoduchým způsobem, jak tyto častokrát zcela nesmyslné výtky odmítnout. Nejedná se tedy o žádný útok na starší generaci, ale o líný způsob, jak říct „děkuji, ale váš názor mě nezajímá“. Nicméně, v současné atmosféře přepolitizovaného světa ostrých nástrojů se i tato nevinná fráze může stát zdrojem zbytečné hysterie, která pak plodí články jako je i tento.

A tady si prohlédněte členy vlády národního porozumění.

Podobné články

Doporučujeme

Další články