fb pixel Čína mlží kolem koronaviru a lidé jsou z nějakého důvodu překvapeni – G.cz
Vyhledávání

Čína mlží kolem koronaviru a lidé jsou z nějakého důvodu překvapeni

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Počet nakažených i mrtvých v Číně raketově stoupá a do toho se objevují zvěsti, že Čína vyloženě lže o počtu mrtvých. Problém je, že dost možná neexistuje způsob, jak zjistit pravdu.

Jan Studnička
Jan Studnička 13.2.2020, 12:26

Velké trable ve velké Číně

Existuje tady taková drobná možnost, že totalitní režim, který už sedmdesát let utlačuje miliardu lidí, způsobil hladomor, stále staví další a další koncentrační tábory, má na svědomí desítky milionů mrtvých, je slavný tím, že rozebírá své politické vězně na orgány a cenzuruje internet… existuje tady drobná možnost, že tenhle režim možná neříká úplnou pravdu o smrtící epidemii, kterou sám způsobil. Šokující, že?

Tak třeba včera zdravotnická komise provincie Chu-Pej, která je dlouhodobým ohniskem epidemie, změnila “způsob počítání” a počet nakažených za den vyskočil z dvou tisíc na čtrnáct tisíc. Za včerejšek taky zemřelo skoro dvě stě padesát lidí. I když se to nezdá, je to možná dobrá zpráva, protože se detekuje víc nakažených, takže se spíš předejde dalšímu šíření. Světová zdravotnická organizace se ale na celou situaci stejně dívá s nedůvěrou, protože podezírá Čínu, že nemůže nebo nechce zjišťovat počty nakažených dostatečně rychle.

V Chu-Pej je teď hospitalizováno třiatřicet tisíc lidí, patnáct set z nich je v kritickém stavu, ale tři a půl tisíce lidí už se plně zotavilo a bylo propuštěno.

Po internetu se ale šeptají i jiné věci. Tak třeba Tchaj-wan udělal velkou věc z údajně uniklé reálné statistiky čínských úřadů, která říká, že je sto padesát tisíc nakažených a pětadvacet tisíc mrtvých. Oficiální čísla ale pořád říkají padesát až šedesát tisíc nakažených, patnáct set mrtvých. A třeba kanadské zpravodajství tvrdí, že ta vysoká čísla jsou fake.

Čínský miliardář Guo Wenguio se zase nechal slyšet, že podle jeho důvěrných informací jedou wuchanská krematoria naplno a počet mrtvých se dávno vyšplhal na padesát tisíc lidí. Co víc, Wenguio tvrdí, že počet nakažených může být až půl druhého milionu. Někteří experti se shodují na tom, že tohle je možný, byť ten nejhorší možný, ale stále možný scénář.

Problém je, že nemáme způsob, jakým zjistit pravdu. Kdo tam jako pojede očumovat v karanténě nemocnice a krematoria, vy? Jsme si mysleli, právě.

Čína mimochodem dělá to, co umí komouši nejlíp: vyměňuje vedení v Chu-Peji. Protože někdo přece musí být za nákazu a nezvládnutou situaci zodpovědný. A medvídek Pú to být nemůže. Většinou dělají komunistické režimy to, že posílají politicky mrtvé funkcionáře někam na strašné místo, ale… už jsou v ohnisku koronaviru, tak co.

Ekonomika a klauni

Po světě se ve spojení s koronavirem dějí další super věci. Tak třeba morová loď s několika infikovanými lidmi na palubě, o které jsme psali nedávno? Tak tam už jsou nakaženy desítky osob. Jak jsme psali, že by to mohla být katastrofa, tak překvapivě je to katastrofa.

Londýn hlásí prvního člověka, který má potvrzenou nákazu koronavirem… Jak virus zasáhl západ, občas má hysterie podivné projevy. Tak třeba videoherní průmysl hlásí zvýšený zájem o hry, které se potýkají se smrtící pandemií. Hráči se opět nahrnuli do her jako je The Division Toma Clancyho... a nákupy hry Plague Inc. se zvedly o čtyři sta procent. Ve hře totiž kontrolujete smrtící virus a pokoušíte se vyhladit lidstvo. Jo a asi nejlepší zpráva, koronavirus prý může za neúspěch filmu Harley Quinn: Birds of Prey, protože v Číně se zavřely kina a DC Universum, kterému se doteď tak moc dařilo, musí nespravedlivě trpět.

Obecně se šušká o tom, že virus bude mít nepochybný vliv na světovou ekonomiku. Cokoli, co se dováží z Číny prochází důslednou kontrolou a export se několikanásobně zdražuje. Německo už hlásí první symptomy zpomalování ekonomiky, eurozóna se začíná nervózně ošívat.

Třeba se konečně vrhnou do řešení koronaviru všichni. Když už nejde jenom o životy, ale i o prachy.

Podobné články

Doporučujeme

Další články