fb pixel Čína chce do roku 2060 dosáhnout uhlíkové neutrality, ale kdo jí to má věřit – G.cz
Vyhledávání

Čína chce do roku 2060 dosáhnout uhlíkové neutrality, ale kdo jí to má věřit

Zdroj: YouTube.com - FRANCE 24 English

Na Valném shromáždění OSN vystoupil čínský prezident Si Ťin-pching s proslovem, ve kterém slíbil, že jeho země míří k uhlíkové neutralitě do roku 2060. Dost možná se jedná o jednu z nejdůležitějších zpráv dekády. Protože tenhle výrok může ovlivnit nejenom naši dalekou budoucnost, ale i americké volby… a naopak volby mohou zpětně ovlivnit tento výrok.

Jan Studnička
Jan Studnička 23.9.2020, 10:00

Co teď?

Za posledních pár měsíců se otevřelo ve světě hned několik uhelných dolů, od Austrálie po Polsko. Proč? Protože státy vyděšené propadem ekonomiky, který způsobila pandemie koronaviru, tíhnou zpátky k jistotě fosilních paliv. Jak si asi dovedete představit, pro životní prostředí tahle tendence vrátit se zpátky k uhlí znamená katastrofu. Bez silného vůdce v boji s klimatickými změnami se může doba koronavirové krize stát osudným i z hlediska klimatu. A Čína nejspíš chce být tímhle vůdcem.

Tento týden se alespoň digitálně sešlo Valné shromáždění OSN a mezi hlavními tématy se mělo jednat o koronaviru, globálním oteplování, lidských právech, mezinárodní spolupráci a třenice mezi velmocemi. S tím, jak je Čínská lidová republika ráda urážlivá, je s podivem, že se vůbec zúčastnili, protože už jenom výčet témat zní jako “OSN uvádí ROAST ČÍNY!”.

A právě tuhle příležitost si prezident Si Ťin-pching vybral k tomu, aby oznámil, že Čína plánuje do roku 2060 uhlíkovou neutralitu. “Lidstvo nemůže nadále ignorovat opakovaná varování přírody a jít tou samou vyšlapanou cestou bez myšlenky na udržitelnost,” řekl Si. Optimisté to vidí jako nanejvýš pozitivní a důležitou zprávu. Pesimisté zase upozorňují, že do roku 2030 má podle předběžné tajmlajny, kterou Čína zveřejnila, množství emisí vrcholit. Takže je to možná jenom krok, který Číně zajistí klidné vypouštění svinstva do ovzduší na dalších deset let… kdo ví?

Politické oteplování

Profesorka Joanna Lewis z Georgetown University je dlouhodobou expertkou na Čínu a její strategii v boji s globální změnou klimatu. Pro The New York Times řekla: “Je silný kontrast mezi proslovy prezidenta Si a prezidenta Trumpa. Zatímco Trump svaluje vinu za světové problémy na Čínu, ta volá po globální spolupráci a ukazuje, co už dělá pro jejich řešení.”

Globální oteplování se v Americe stává velkým faktorem u voleb. Jistě, na jedné straně máte Twitterové liberály, na druhé straně Trumpovy anti vaxxery, ale uprostřed je majorita voličů, která sleduje požáry v Kalifornii i šílené bouře nad Atlantikem. Zatímco Trump odstoupil od Pařížské dohody, Biden slibuje, že v případě výhry ji znovu podepíše a věnuje dva biliony dolarů na snižování emisí.

“Projev prezidenta Si dá Číňanům minimálně těch pár měsíců, které budou potřebovat k tomu, aby zjistili, kdo vyhrál americké volby a podle toho sestavili svou klimatickou politiku,” dodává profesorka Lewis.

Podobné články

Doporučujeme

Další články