fb pixel
Vyhledávání

Chřipka letos nemá šanci, staví se jí do cesty proticovidová opatření

Zdroj: StockSnap.io (public domain)

Zdravotnické statistiky z celého světa ukazují jeden ne úplně překvapivý, ale pořád zajímavý jev. Chřipková sezóna je letos k lidem milosrdná. Alespoň prozatím. Je to pochopitelně tím, že se jejímu šíření staví do cesty opatření proti koronaviru. Mytí rukou, nošení roušek a rozestupy.

Jan Studnička
Jan Studnička 9.12.2020, 11:53

Chřipková sezona na jihu

Zatímco jsme během prvního lockdownu všichni dřepěli doma, koukali na Tiger Kinga a umírali hrůzou z toho, že denně přibývaly celé desítky (!) nově nakažených, kupříkladu taková Austrálie to měla trochu složitější. Procházela totiž právě svou tradiční chřipkovou sezónou. Jižní polokoule je takhle divná, ano. Ale už tenkrát přicházely zprávy, že letos chřipka neřádí v takovém rozsahu jako běžně.

Tenhle jev měl pochopitelně jednu jedinou příčinu a tou byla pandemie nemoci covid-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru. Nejrůznější vládní opatření a doporučení jako třeba nošení roušek, dodržování rozestupů a důsledné mytí rukou zamezilo šíření klasické chřipky.

Nás na severní polokouli, kde se voda v umyvadle točí normálně, čekala chřipková sezóna až od konce září. Mělo to pochopitelně své výhody i nevýhody. Sice už nejsme z koronaviru tak zaskočení a vyděšení, věděli jsme do čeho jdeme. Na druhou stranu se taky rozplynula ta pospolitost a sounáležitost. A Sputnik začal tlačit lidem do hlavy, že je chce Bill “Reptilián” Gates očipovat.

Není to chřipečka

I tak si ale severní polokoule vede v rámci chřipkové sezóny poměrně dobře. I ve Spojených státech, kde lidé dodržují opatření asi stejně efektivně jako my, mají oproti loňským číslům pokles téměř o dvě třetiny a v podstatě nulový výskyt nových typů chřipky. V Ohiu například za listopadový týden 22. - 28. bylo v roce 2019 hospitalizováno kvůli chřipce třiatřicet osob. Letos? Jenom jedna.

Dr. O’Dell Owens, šéf neziskovky Interact for Health, řekl serveru Cincinnati.com, že tohle je teď nový zlatý standard. “Influenza se přenáší hlavně kapénkově, tedy malinkými kapičkami v dechu, při prskání, mluvení, kašlání,” vysvětluje. “Na koronavirus nejsou opatření až tak efektivní, protože se může šířit i vzduchem a zůstává tedy mnohem déle v místnosti. Zkrátka je mnohem snažší se nakazit covidem než běžnou chřipkou.”

Je na tom ale hezky vidět, že opatření mají smysl. Dovedete si představit, jak by situace vypadala, kdyby nikdo nedělal nic? A jak je vidět, koronavirus skutečně není chřipečka.

Podobné články

Doporučujeme

Další články