fb pixel Ceny české filmové kritiky znají vítěze! Nejlepším filmem je
Vyhledávání

Čeští filmoví kritici ocenili krimi seriál Zrádci. Nejlepším filmem je Krajina ve stínu

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Ceny české filmové kritiky jsou rozdány. Letošní výjimečný rok plný omezení poznamenal i je, a proto hlasující brali víc než kdy dřív v potaz televizní a internetovou produkci; v kategorii Mimo kino ocenili krimi seriál Zrádci. Nejlepším kinofilmem se pak stala Krajina ve stínu režiséra Bohdana Slámy. Odborná porota posuzovala čtyřicet tuzemských počinů, z nichž 18 mělo šanci na výhru v celkem deseti kategoriích. Slavnostním večerem provázeli Witowská a Cihlář.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 6.2.2021, 21:41

Zrádci jsou nejlepším televizním počinem

Ačkoliv pandemie koronaviru mimo jiné nejprve citelně omezila a posléze zcela zastavila provoz kin, Ceny české filmové kritiky (Ceny ČFK) byly rozdány a odborná porota i tak měla z čeho vybírat, ačkoliv krize i to samozřejmě ovlivnila. „Posuzovaných filmů bylo méně a brali jsme více v potaz televizní a internetové projekty,“ uvedl pro G.cz Kamil Fila, člen Výboru Cen ČFK. Přesto pro tento druh počinů zůstala jen jedna kategorie, a sice Mimo kino. Právě v ní zabodoval šestidílný krimi seriál České televize Zrádci. Ten se tematicky věnuje problematice vietnamské mafie působící na území České republiky, kde ovládá víc než 70 % trhu s pervitinem.

Ocenění v kategorii Nejlepší film získaly producenti Jindřich Motýl a Martin Růžička za Krajinu ve stínu. Nejlepším hercem se stal Ivan Trojan za výkon ve filmu Šarlatán, kde hrál léčitele Jana Mikoláška. Nejlepší herečkou je podle poroty Magdalena Borová, která ztvárnila Marii Veberovou v Krajině ve stínu. Nejlepším dokumentem je, dle očekávání, počin Víta Klusáka a Barbory Chalupové V síti.

Čeští kritici ve dvoukolovém hlasování celkem hodnotili 40 filmů, 18 z nich posléze mělo šanci uspět v deseti kategoriích. Cenu innogy pro objev roku získal Jindřich Andrš za dokumentární snímek Nová šichta, který je portrétem ostravského horníka z povolání. Ten se rozhodne změnit obor a stát se programátorem. Snímek byl zatím uveden pouze on-line v rámci festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava.

Cenu v kategorii Audiovizuální počin si odnesli Tomáš Klein a Viera Čákanyová za kameru ve snímku FREM. Nejlepší scénář napsal Petr Zelenka k filmu Modelář. „Pokud prezidenta Zemana vidíme jako tunel, tak já už vidím světlo na konci tunelu,“ vložil Zelenka do děkovné řeči mírnou politickou agitku. Nejlepší režijní výkon roku podle kritiků předvedla uznávaná polská tvůrkyně Agnieszka Holland, která má na kontě Šarlatána.

Letošní ročník přinesl i jednu zcela novou kategorii: Nejlepší krátký film, čímž Ceny ČFK reagují na rozkvět domácí krátkometrážní tvorby. Ocenění si odnesl Adam Martinec za Anatomii českého odpoledne. Cenu si přebral z rukou svého učitele z FAMU, režiséra Bohdana Slámy.

Oproti minulým ročníkům netradičním večerem provázeli moderátoři Světlana Witowská a Ondřej Cihlář za účasti nominovaných tvůrců. Slavnostní předávání se uskutečnilo v Divadle Archa, celou akci v živém přenosu vysílala ČT art.

Ceny ČFK mohou být uděleny těm českým filmům, které měly distribuční premiéru v kinech v ČR v příslušném kalendářním roce, tedy do 31. 12., navíc registrovanou Unií filmových distributorů (dále jen UFD). Datum kinopremiéry filmu v České republice musí být nahlášeno UFD nejpozději do 1. prosince. Hlasující Cen ČFK musí mít možnost film zhlédnout nejpozději do 15. prosince příslušného kalendářního roku. Pokud film s distribuční premiérou v příslušném kalendářním roce hlasující neměli možnost do 15. 12. vidět, snímek automaticky spadá do následujícího ročníku Cen ČFK.

Ceny ČFK dále mohou být uděleny filmům, které mají oficiálně uváděného českého producenta nebo koproducenta a mají české tvůrčí zastoupení alespoň v jedné z kategorií režie či scénář. Pokud režisér či scenárista není český nebo v Česku dlouhodobě žijící a působící tvůrce, musí mít film českou produkční majoritu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články