fb pixel Česko koupí vakcínu pro 1,5 milionu lidí. Necháte se očkovat? – G.cz
Vyhledávání

Česko koupí vakcínu pro 1,5 milionu lidí. Necháte se očkovat?

Zdroj: Jakub Poláček / CNC / Profimedia

Vláda se chystá k nákupu 3 milionů vakcín proti koronaviru covid – 19, což by znamenalo, že by se už na konci roku mohlo proočkovat až 1,5 milionu Čechů. Na vakcíny se vláda rozhodla uvolnit 150 milionů korun a nakupovat se ji chystá od různých výrobců. Ministr zdravotnictví Roman Prymula chce tak minimalizovat riziko v případě, že by byly s vakcínou nějaké problémy, jak uvedl na tiskové konferenci.

Martin Miko
Martin Miko 6.10.2020, 11:05

Lidstvo čeká na vakcínu

Celý svět pevně věří, že by vakcína proti koronaviru mohla ukončit tuto pandemii, která po celém světě trvá od března letošního roku. Po celém světě existuje hned několik farmaceutických společností, které už jsou v poslední fázi klinického hodnocení tohoto dlouho očekávaného preparátu a podle dostupných informací to vypadá, že na konci roku se dočkáme. Evropská unie se samozřejmě spoléhá na ty, které jsou ve výzkumu nejdál a navíc dodržují základní standardy požadované předpisy EU a USA. Na Českou republiku samozřejmě myslí unie také, přičemž ČR mohla již teď využít možnost nakoupit až 7 milionů dávek, které by vystačily na zhruba třetinu obyvatel naší země.

Nicméně vláda se rozhodla za 150 milionů nakoupit „pouze“ 3 miliony vakcín proti koronaviru, aby měla v budoucnu prostor i pro nákup od jiných výrobců. Tímto stylem se prý podle Prymuly minimalizuje riziko pro případ, že by s těmito pořízenými vakcínami byl nějaký problém. Česko koupí první várku vakcín od britsko-švédské firmy AstraZeneca, která vyvíjí očkovací látky proti koronaviru covid-19 ve spolupráci s odborníky z univerzity Oxford.

Proces testování vakcín probíhá na mnoha fázích, aby bylo všechno naprosto bezpečné. V rámci předklinické fáze se vědci pokoušejí testovat vakcínu na buňkách a teprve až potom na zvířatech. V případě, že se prokáže imunita u zvířat, tak probíhají klinické testy na lidech, přičemž z počátku se testuje pouze na malé skupině osob. Pokud je vše v pořádku, tak se v rámci další fáze testují osoby po stovkách, avšak jsou rozděleni do několika skupin, aby měli vědci všechny pod kontrolou a zjistili, jestli vakcína doopravdy funguje. V rámci poslední etapy se vakcína testuje na velkém počtu lidí v řádech tisíců a lékaři sledují, jestli u větší skupiny osob nejsou nežádoucí vedlejší účinky. Jak tvrdí americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv – látka by měla ochránit alespoň polovinu naočkovaných lidí, abychom ji mohli považovat za efektivní.

Běžně trvá vytvoření vakcíny i několik let, nicméně kvůli koronavirové krizi se mnoho států a farmaceutických společností předhání nad tím, kdo bude mít účinnou vakcínu jako první. Ve hře jsou samozřejmě obrovské peníze, ale i snaha o to vrátit společnost i ekonomiku do normálního stavu jako tomu bylo do března 2020. Zároveň však mezi odborníky panují obavy z toho, že se při přílišném spěchu zapomene na zásadní bezpečnostní opatření a výsledná vakcína by mohla mnoha lidem ublížit. I z tohoto důvodu se většina farmaceutických firem dívá skrz prsty na ruský preparát proti covid-19, která nese název Sputnik V. Ten sice vznikl jako první na světě, ale zároveň prý neměl šanci projít všemi fázemi klinických testů. Z tohoto důvodu ho mezinárodní vědecká komunita považuje za obrovské riziko a Rusko tak hazarduje s lidskými životy. Rusko naopak svůj objev hájí.

O vakcínu se pokoušejí například i v Itálii, Francii, Izraeli, Japonsku, Indii, Kubě, USA nebo Taiwanu. Například americká firma Novavax, která sídlí i v Česku, má v plánu tento měsíc postoupit do jedné z posledních fází testování, které se zúčastní zhruba 300 Čechů. V případě, že vše bude probíhat podle plánu, tak chce Novavax vyrobit na našem území až miliardu dávek.

Necháte se očkovat, až dorazí vakcíny na konci roku do Česka? Jestli ne, tak z jakého důvodu?

Podobné články

Doporučujeme

Další články