fb pixel
Vyhledávání

Češi slaví samet: Po třiceti letech se znovu zaplnily ulice

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Dnes je to přesně třicet let od výročí sametové revoluce, která navždycky změnila české a slovenské dějiny. Vše začalo studentskou demonstrací na Albertově. Byla to právě tato demonstrace, která byla oním pomyslným „výstřelem“ k sérii událostí, které vedly k pádu nenáviděného komunistického režimu.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 17.11.2019, 20:17

Slaví se po celé republice, již předem byla avizovaná celá řada akcí. Jako start oslav se dá do jisté míry považovat včerejší demonstrace na Letné, na které zhruba čtvrtmilionový dav požadoval mimo jiné demisi premiéra, pokud si neudělá pořádek ve svých majetkových poměrech. Této akce se samozřejmě premiér Andrej Babiš nezúčastnil a demonstrujícímu davu pouze vzkázal odpovědět ve smyslu, že v demokracii si každý může dělat, co chce, a tak je to správné. Neopomněl také veřejnost vyzvat, ať poslouchá jeho projev k sametové revoluci. Sliboval i překvapení. Nutno říct, že si předseda vlády ve slavnostní den skutečně přivstal. Na Národní třídu dorazil již krátce po sedmé ráno. Doprovázela ho pomalu celá jeho vláda. Na Národní třídě na něj čekali jeho příznivci, ale také odpůrci, kteří o sobě dávali hlasitě vědět výkřiky, kterými například připomínali premiérovo podezření ze spolupráce s STB. Poté se Babiš odebral do Národního muzea, kde přednesl projev k dnešnímu výročí. Vyzdvihl například Občanské forum, přiznal, že neměl statečnost Václava Havla, a že byl člen KSČ. Na rovinu, žádné velké překvapení se nekonalo, pane premiére. Snažil jste se asi o smířlivost a státotvornost.

Demonstruje se, promlouvá se, koncertuje

Sametová revoluce rezonuje znovu po třiceti letech celou republikou. Akce střídá akci. Největší koncentrace dění je v Praze, a to hlavně na Albertově, Národní třídě a Václavském náměstí. Přesně v 17.11 hodin se v celé zemi rozezněly zvony a z rádií byla slyšet hymna sametové revoluce Modlitba pro Martu. Celý den k veřejnosti promlouvají osobnosti, které jsou s listopadovými událostmi roku 1989 přímo spjaté, jako je například hudebník Michal Kocáb, bývalí studenští vůdci Martin Mejstřík a Šimon Pánek, biskup Václav Malý, chartistka Dana Němcová a celá řada dalších. V 19.05 se z balkónu na Národní třídě rozezněla Modlitba pro Martu v podání Anety Langerové. Přehrané veřejnosti bylo i nahrané poselství duchovního vůdce Dalajlámy. Na Václavském náměstí oslavy vrcholí Koncertem pro budoucnost. Odhaduje se, že se na Národní třídě a na Václavském náměstí sešlo na 40 000 lidí. Jako před 30 lety vyšli i dnes lidi do ulic.

Tady si ještě můžete připomenout transparenty, kterými se vyzbrojili demonstranti na včerejší demonstraci na Letné.

Podobné články

Doporučujeme

Další články