30. výročí sametové revoluce – G.cz
Vyhledávání

30. výročí sametové revoluce

Korzo Národní

  • Kdy: 17. 11. 2019
  • Kde: Národní třída, Praha

 17. listopadu se uzavře celá ulice a zaplní ji kulturní vyžití v podobě koncertů, divadel, výstav, projekcí atd. Na Národní třídě v Praze čeká akce od studentského spolku Díky, že můžem, která nese název Korzo Národní. Součástí akce bude samozřejmě i tradiční průvod z Albertova, který bude připomínat rekonstrukci průvodu, který v listopadu 1989 odstartoval pád totalitního režimu.

Další akce, které mají souvislost s 30. výročím sametové revoluce.

Výstava Havel na Hrad!

  • Kdy: 15. 11. 2019 – 16. 2. 2020
  • Kde: Veletržní palác v Praze

Výstava ve Veletržním paláci, kterou pořádá Národní galerie, si klade za cíl připomenout třicáté výročí Sametové revoluce. Chce také zhodnotit, jak byl rok 1989 zásadní nejen pro českou společnost, ale také pro fotografii. Na výstavě Havel na Hrad si návštěvníci mohou prohlédnout, jak zachytili čeští fotografové a umělci rok 1989. Výstava si také klade za cíl najít ty nejlepší fotografické záběry, které události roku 1989 připomínají. K vidění budou stovky fotografií tehdy nejvýznamnější fotografické osobností.

Koncert Sametová 30tka

  • Kdy: 16. 11. 2019 od 19 hodin
  • Kde: pražská Lucerna

Jedinečný slavnostní koncert k 30. výročí sametové revoluce s účastí výjimečných lidí. Vystoupí například Jan Křížek či Vojtěch Dyk. Výjimečným hostem bude Marta Kubišová, symbol svobody naší země. Marta Kubišová už sice svou pěveckou kariéru oficiálně ukončila, ale tentokrát zcela výjimečně zazpívá Modlitba pro Martu. Koncert je věnován k uctění památky Václava Havla a v rámci jeho programu vystoupí také Ondřej Vetchý.

Česká filharmonie - Koncert ke Dni studentstva

  • Kdy: 16. listopadu 2019 od 19:30
  • Kde: Rudolfinum — Dvořákova síň

Koncert se koná za účasti bývalého prezidenta Spolkové republiky Německo, pana Joachima Gaucka, a bývalého premiéra české vlády v rámci federace, bývalého předsedy a dlouholetého místopředsedy Senátu ČR, pana Petra Pitharta. Oba hosté během koncertu pronesou projev při příležitosti 30. výročí událostí, které vedly na podzim 1989 k pádu totalit ve střední a východní Evropě. Koncert se odehrává ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů.

Noc divadel s tématem „Divadlo a svoboda“

  • Kdy: 16. 11. 2019
  • Kde: divadla po celé České republice

Sedmý ročník populární Noci divadel, který se uskuteční v předvečer 30. výročí sametové revoluce má téma „Divadlo a svoboda“. Divadla opět nabídnou netradiční programy, jako jsou noční prohlídky a bojovky, divadelní dílny, tematické diskuse a přednášky, výstavy i performance, a to zdarma nebo za symbolické vstupné. Tematicky se letošní Noc divadel bude věnovat 30. výročí sametové revoluce. Připomenutí politických změn ve střední a východní Evropě, jejichž hybatelem bylo v České republice mimo jiné právě divadlo.