fb pixel Češi se ujímají velení mezinárodní vojenské operace v Mali, stále tam umírají evropští vojáci – G.cz
Vyhledávání

Češi se ujímají velení mezinárodní vojenské operace v Mali, stále tam umírají evropští vojáci

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Evropská vojenská mise v západní Africe přechází pod české velení, novým šéfem sil je generál František Ridzák. Češi se mají primárně starat o výcvik a bezpečnost, ale v Mali pořád umírají evropští vojáci a kromě islamistů tam řádí i koronavirus.

Jan Studnička
Jan Studnička 6.5.2020, 11:40

Češi v Africe

V Mali zuří takový ten laxní konflikt, který už probíhá tak dlouho, že jste ho nějak přestali vnímat. Ale vědět byste o něm měli, protože v něm Češi hrají čím dál tím větší roli. Už dříve se české jednotky účastnili evropské operace EUTM Mali, tedy European Union Training Mission Mali, která měla za úkol v pásmu Sahel podrobit jednotky místních státních sil extenzivnímu vojenskému výcviku. Hlavně jednotky Čadu, Mali a Nigeru.

Už v lednu vláda Andreje Babiše odklepla posílení českých sil v Mali a v polovině dubna jmenovala Rada EU jako velitele mise EUTM českého brigádního generála Františka Ridzáka. Desítky českých vojáků se v oblasti starají jednak o výcvik a jednak o bezpečnost strategických objektů a podle nejnovějších kvót jich může do západní Afriky vyrazit až sto dvacet.

Pravděpodobně kvůli misi v Mali přistál 5. května na pardubickém letišti nákladní NATO speciál An-22, silnější bratříček slavnějšího Ruslana, který Česku vozí ochranné pomůcky. Kolos An-22 si objednal generální štáb, ale jeho náklad nebyl veřejnosti upřesněn.

Sedm let na nože

Evropani jsou v přítomni vojensky přítomni už od ledna 2013, kdy Francie zahájila intervenci do Mali. Legionáři tam byli pozváni oficiální vládou státu, aby bojovali proti separatistům ze severu země. Vzhledem k tomu, že Francouzi jsou na boj v africký letití experti, dobojováno bylo po slabém půl roce. Ale mocenského vakua na severu Mali využili islamistické skupiny napojené na Islámský stát, Al-Kaidu nebo Boko Haram.

Postupně se k boji proti islámským terorismům přidali Belgičané, také s bohatými zkušenostmi ze západní Afriky, a nakonec Evropská unie jako taková. A přestože původní separatistická skupina Tuarégů dosáhla s oficiální reprezentací Mali nejistého příměří, boj s islamisty zuří už sedm let. A není to žádná studená válka, jenom za posledních několik dní zemřeli dva francouzští legionáři.

Celá situace v zemi je navíc stížena koronavirovou epidemií a probíhajícími volbami, které mají obecně historicky nízkou účast, ale v některých regionech naopak počet voličů trhá rekordy, což naznačuje rozsáhlou korupci… nehledě na to, že teroristé si navykli unášet politiky a předsedy volebních komisí.

Takže české misi přejeme hodně štěstí, bude ho potřebovat.

Podobné články

Doporučujeme

Další články