Černé vyhlídky: nejhorším scénářem je kolaps vlády a koalice KSČM, SPD a ANO – G.cz
Vyhledávání

Černé vyhlídky: nejhorším scénářem je kolaps vlády a koalice KSČM, SPD a ANO

Kolaps vládní koalice a odchod ČSSD může obrátit ANO k jejich předchozím spojencům, SPD a KSČM, a donutit je fungovat v nové koalici nebo jen s jejich podporou. To by znamenalo ještě silnější proruský vliv v zemi v situaci rozhodování o výstavbě jaderných bloků. Pro premiéra, který dokázal protáhnout svého syna se souhlasem Moskvy na Ruskem okupovaný Krym, to asi problém nebude. Pád vlády tak může znamenat ještě horší scénář.

Petr Boháček
Petr Boháček 14.11.2018, 09:42

Padne vláda?

To, co se děje kolem celé kauzy a premiéra Babiše je navzdory jeho voličské podpoře, nepřijatelné. Důležitou linkou celého příběhu je ale osud ČSSD. Strana vstupem do koalice s ANO podepsala smlouvu s ďáblem; budou hlídat Babiše a strana se účastí ve vládě bude moct vytáhnout z dna volebních preferencí, na rozdíl od čekání v opozičních lavicích.

Odchod z koalice by pro sociální demokraty mohl být velmi drahý. Přiznali by tak, že jako kontrola Babiše selhali, i když si s tímto argumentem vybojovali vedení Ministerstva vnitra. Odchod do opozice by stranu upozadil a nemohla by se zviditelňovat prosazováním programu. Po sérii ústupků ANO a popírání vlastních hodnot je těžké si představit, že by si strana zachovala tvář.

Pokud ČSSD ale v koalici s Babišem zůstane a vyšetřování povede ke konkrétním závěrům, může se pak strana pasovat do pozice toho, kdo porazil ANO a korupci. To se pak může jevit jako dostatečný výsledek, kvůli kterému by jim voliči předešlou podporu Babiše odpustili.

Teď je ale potřeba mít na mysli hlavně to, že pokud dojde k okamžitému kolapsu koalice, uvalí to kontrolu nad osudem vlády do rukou prezidenta Zemana - a to může dopadnou velmi černě.

A tady se podívejte na 13 povedených koláží s Milošem Zemanem.

Podobné články

Doporučujeme

Další články