fb pixel Černé pondělí Andreje Babiše: Žaloba kvůli „Čapáku“ a odebrání stomilionové dotace – G.cz
Vyhledávání

Černé pondělí Andreje Babiše: Žaloba kvůli „Čapáku“ a odebrání stomilionové dotace

Zdroj: Profimedia.cz

Zatímco o víkendu se bývalému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) vysmívala na sociálních sítích Česká pošta, které chtěl poslanec vyčíst, že bez upozornění uzavřela všechny své pobočky, tak pondělí pro něj bylo o poznání horší. Babiše totiž státní zástupce Jaroslav Šaroch po více než šesti letech konečně obžaloval, a půjde tak společně s Janou Nagyovou před soud, aby se řádně prošetřila dotace pro Čapí hnízdo.

Martin Miko
Martin Miko 21.3.2022, 14:33

Babiš a jeho nešťastné pondělí

Andrej Babiš (ANO) nemá dobrý den. Zatímco o víkendu sklízel výsměch od České pošty, kterou nařkl na sociálních sítích z toho, že má víkendovou odstávku, a on o tom nevěděl, i když o tom informovalo vydavatelství MAFRA z jeho svěřeneckého fondu, tak v toto pondělí zažívá o dost horší životní situace. Po více než šesti letech vyšetřování totiž míří k soudu jeho kauza dotací pro Čapí hnízdo. A k soudu nejde sám, protože pražský městský státní zástupce Jaroslav Šaroch obžaloval i jeho bývalou poradkyni Janu Nagyovou. Oba dva samozřejmě obvinění odmítají a věří, že se žádného dotačního podvodu nedopustili. Bývalý premiér tvrdí, že jde o vykonstruovaný pokus, který ho má vyhnat z politiky.

Zajímavé je, že v době, kdy byl Andrej Babiš premiérem celá kauza stála, a poté, co se stal řadovým poslancem, tak se vše dalo do pohybu. Je pravdou, že Babiše za celou dobu vydala Sněmovna už celkem třikrát ke stíhání, nicméně než se vše stihlo nějak posunout, tak přišly další volby nebo se zjevil Babišův syn s dalšími výpověďmi, které mohly v případu ukázat další nejasnosti.

A o co se v rámci kauzy Čapí hnízdo vlastně jedná? Je to mnoho let stará dotační aféra, která se týká Andreje Babiše, ale i dalších osob. Konkrétně je v ní řešena oprávněnost čerpání dotace ve výši 50 milionů korun v roce 2008. Dotaci určenou pro malé a střední podniky čerpal Babišův holding Agrofet za pomoci firmy Imoba. Nicméně proti Babišovi existuje mnoho závažných důkazů, které vyplynuly z policejního usnesení a usnesení státního zástupce, takže celá tato kauza bude ještě velmi zajímavá, a teprve soudy nám ukážou, jak je to s Čapím hnízdem.

To ovšem není všechno, co se dnes Babišovi přihodilo. Společnost Penam, která patří do holdingu Agrofert, jenž patří do svěřeneckého fondu bývalého premiéra, musí vrátit stamilionovou dotaci na „inovativní“ linku na toustový chléb. Na základě kontroly ministerstva se totiž ukázalo, že linka není natolik inovativní, aby si tuto dotaci zasloužila. Předchozí vláda si s tímto případem takzvaně „nevěděla rady“, nicméně ta současná vláda konečně české problémy řeší a snaží se je řešit. Vymáhání dotace bude dlouhodobý a komplikovaný proces, jak podotýká ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela (STAN) na svém twitterovém účtu.

A do toho všeho se panu Babišovi sype zdraví. Minulý týden byl po týdnu propuštěn z nemocnice a nyní ho čekají další vyšetření. Doufejme, že se brzy uzdraví, aby mohl v plné síle k soudnímu řízení.

Podobné články

Doporučujeme

Další články