fb pixel Bývalý pseudoposlanec Rozner dostal podmínku za zpochybňování holocaustu – G.cz
Vyhledávání

Bývalý pseudoposlanec Rozner dostal podmínku za zpochybňování holocaustu

Zdroj: Profimedia

Exposlanec Miloslav Rozner (SPD) se za své nepříliš moudré výroky o holocaustu konečně dočkal verdiktu soudu, který nakonec rozhodl o jeho půlroční podmínce. Státní zastupitelství bývalého poslance obžalovalo za jeho výroky o „neexistujícím pseudokoncentráku“. Rozner se na místě odvolal.

Martin Miko
Martin Miko 25.4.2022, 17:28

Rozner dostal podmínku

I když bývalý poslanec Miloslav Rozner (SPD) nepatřil mezi nejostřejší tužky ve vlasteneckém penálu, Tomio o něm v minulosti prohlašoval, že je to slušný člověk. Tím měl možná na mysli, že na základní škole viděl pár dílů Etikety s Ladislavem Špačkem. Místo toho si měl ale prostudovat historii koncentračního tábora v obci Lety alespoň z Wikipedie, než začal prohlašovat svá „moudra“ na veřejnosti. Pokud si vzpomínáte, tak Rozner tehdy kritizoval rozhodnutí vlády odkoupit za 451 milionů korun vepřín, který stál v Letech od 70. let minulého století. Následně bylo rozhodnuto o jeho demolici a vybudování důstojného památníku. To se samozřejmě SPD nelíbilo, a tak se k tomuto postoji vlády začala vyjadřovat kriticky.

Rozner při kritice státu zmínil bývalý tábor v Letech ve spojení „neexistující pseudokoncentrák“, za což se dočkal trestního oznámení od předsedy Výboru pro odškodnění romského holocaustu. Tomio se v rámci kritiky „mírnil“, když řekl, že tábor v Letech nebyl oplocený a byl v něm volný pohyb. Nicméně později se za toto vyjádření omluvil.

Obvodní soud pro Prahu 4 nakonec v pondělí rozhodl o Roznerově vině. Za své výroky se nakonec dočkal půlročního podmíněného trestu. „Soud dospěl k závěru, že pan obžalovaný tím svým výrokem zpochybňoval nacistické genocidium,“ prohlásila soudkyně Helena Strnadová a následně dodala, že kritiku vlády mohl bez problémů prohlašovat i bez poznámek o „neexistujícím pseudokoncentráku“.

Bývalý poslanec se zkoušel hájit tím, že tábor v Letech oficiálně nebyl koncentračním táborem. Kdyby si však otevřel alespoň Wikipedii, dočetl by se, že v něm byli věznění lidé považovaní protektorátními úřady za Cikány. Takže zde byli drženi v nelidských podmínkách především čeští Romové. Rozner však své výroky označil za nešťastné a sám uznal, že chtěl pouze kritizovat chování vlády.

Podobné články

Doporučujeme

Další články