fb pixel
Vyhledávání

Bývalí komunističtí pohlaváři dostali už dárek pod stromeček. Radost asi nemají, jde o trestní stíhání

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Policejní Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) zahájil stíhání někdejšího generálního tajemníka Komunistické strany Československa Miloše Jakeše (97), bývalého předsedy vlády Lubomíra Štrougala (95) a exministra vnitra Vratislava Vajnara (89). Klade jim za vinu zneužití pravomoci – měli nechat střílet do lidí na československých hranicích. Všichni tři jsou stíhaní na svobodě a stíhání se podle dozorujícího státního zástupce Tomáše Jarolímka opírá o nově nalezené archiválie. Pokud se vina prokáže, hrozí obviněným trest odnětí svobody ve výši od dvou do desíti let. Informovala o tom dnes ČTK.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 26.11.2019, 16:32

Rozhodně se nejedná o činy, které by snesly jakkoliv bagatelizovat. Kriminalisté tvrdí, že kvůli nečinnosti této trojice bylo od března 1976 do konce roku 1989 zastřeleno či roztrháno psy celkem devět lidí, kteří se snažili překročit československé hranice. Nejméně dalších sedm pak bylo zraněno. "Byli si vědomi toho, že na státních hranicích Československé socialistické republiky dochází k používání střelných zbraní ze strany příslušníků Pohraniční stráže proti osobám, které se státní hranice snaží neoprávněně překročit za účelem opustit Československou socialistickou republiku. I přesto ze své pozice vedoucích představitelů Československé socialistické republiky nepřijali žádné opatření, kterým by používání střelných zbraní zabránili," uvedl Jan Lelek, šéf Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1.

Už mají své zkušenosti

Lubomír Štrougal i Miloš Jakeš mají s trestním stíháním a dokonce i s obžalobami již své zkušenosti. Štrougala vyšetřovala policie dříve kvůli zodpovědnosti za smrt lidí, kteří zahynuli při snaze o překročení železné opony. Podezírala ho ze spáchání trestného činu za to, že jako ministr vnitra v letech 1961 až 1965 nezabránil použití vysokého napětí v elektrických zátarasech na západní hranici. Na počátku roku 2016 však ÚDV vyšetřování ukončil. Případ byl prý promlčen. K podání obžaloby tedy nedošlo. Což ale nebyl případ další, kdy k soudnímu procesu došlo, ale v roce 2002 soudy někdejšího předsedu vlády pravomocně zprostily obžaloby ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Státní zástupce mu kladl za vinu, že v březnu 1965 jako ministr vnitra překazil trestní stíhání skupiny příslušníků Státní bezpečnosti podezřelých z vraždy tří lidí.

Miloš Jakeš pak spolu s dalším komunistickým politikem Jozefem Lenártem stanul před soudem kvůli tomu, že podle žalobce pomáhal promoskevské skupině ve vedení KSČ k vlastizradě. Ta spočívala ve snaze sestavit tzv. dělnicko-rolnickou vládu a tím tak legalizovat invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968. I když jsme se před pár týdny nyní díky komunistickému poslanci Grospičovi vlastně dozvěděli, že o invazi vůbec nešlo, a že mrtví z té doby byli oběti dopravních nehod. Možná se nad tím zamýšlel už i soudce v roce 2003, kdy oba Jakeš a Lenárt odešli od pražského vrchního soudu s osvobozujícím rozsudkem.

A aby toho nebylo málo, tak ještě dříve byli Štrougal, Jakeš a dalších pět lidí obviněni za podíl na nezákonném vyzbrojování Lidových milicí. Jejich stíhání ale vyšetřovatelé také následně zastavili. Jak to dopadne tentokrát, tak to si budeme muset ještě chvíli počkat. Každopádně to určitě není ani pro jednoho z bývalých komunistických pohlavárů vítaný dárek pod stromeček. Takové nadělení už asi ve svém věku nečekali.

A u komunistických papalášů ještě chvilku zůstaňme. Není to tak dlouho, co Lubomír Štrougal oslavil devadesáté páté narozeniny. Není ale jediný, kdo z bývalých mocipánů má dar dlouhověkosti, jak si můžete přečíst.

Podobné články

Doporučujeme

Další články