fb pixel
Vyhledávání

Bulovka otevřela nové Očkovací centrum. Nejvyšší zájem je o vakcínu proti chřipce. Dostatek jí není

Zdroj: Pixabay.com/Katja Fuhlert

Očkování - téma, které v některých směrech rozděluje společnost, a které je nyní v souvislosti se současnou situací snad diskutovanější, než dříve. Dokonce se zdá, že určité skupiny veřejnosti ho až teď objevily a v souvislosti s Covidem-19 po něm volají i ti, kteří ho jinak odmítají. V pražské Nemocnici Na Bulovce v těchto dnech otevřeli nové Očkovací centrum.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 24.9.2020, 11:28

Celý svět aktuálně netrpělivě vyhlíží novou vakcínu, která si poradí s onemocněním Covid-19, která by měla spasit svět - nadneseně řečeno. Přitom se najde, a to snad nikdo vyvracet nebude, celá řada těch, kteří očkování razantě odmítají. Antivax matky o sobě dávají vědět poměrně často a nahlas. Na druhou stranu i z jejich řad se nyní ozývájí souhlasné hlasy vůči nové vakcíně. Podle odborníků to vypadá, že některé výzkumné týmy jsou již v oné pomyslné rovince a my můžeme jen doufat, že se bude jednat o vakcínu nejen účinnou, ale samozřejmě i bezpečnou. Přiznáváme, že vědcům z Oxfordu aktuálně věříme víc, než těm z Číny nebo z Ruska . Úspěch v těchto dnech zaznamenali i čeští vědci, kteří úspěšně dokončili první fázi vývoje vakcíny proti novému typu koronaviru. Prototyp testovaný na hlodavcích je bezpečný a vyvolal imunitní reakci. O dalším postupu bude nyní rozhodovat ministerstvo zdravotnictví.

Ale problematika očkování by se neměla zužovat pouze na Covid. Existuje celá řada dalších, neméně závažných, onemocnění, u kterých reálně hrozí, že když se proti nim přestane očkovat, tak může nastat opravdu závažný problém. Je proto jistě pozitivní informace, že v pražské Nemocnici Na Bulovce v tomto týdnu zahájilo svůj provoz nové Očkovací centrum.

Očkovací centrum již slouží pacientům

Nové Očkovací centrum v pražské Nemocnici Na Bulovce vzniklo při Klinice infekčních, tropických a parazitárních nemocí. Svoji činnosti zahájilo 22. září a nabízí individuální přístup k očkování standardních i rizikových pacientů, včetně poradenství a odborných konzultací. Myslíme si, že

„Očkování se věnujeme velmi intenzivně. Dětem z rizikových skupin, dospělým, cestovatelům i těhotným ženám nabízíme desítky vakcín pro různé nemoci. Rozhodli jsme se koncentrovat naše služby do jednoho místa a posílit je především v oblasti konzultací a očkování pro rizikové dětské i dospělé pacienty, jako jsou například alergici, chronicky nemocní nebo osoby se sníženou imunitou. Zároveň rozšiřujeme konzultace pro naše Komplexní onkologické centrum v Ústavu radiační onkologie, což pomáhá provázanosti oborů v rámci Nemocnice Na Bulovce,“ shrnuje hlavní argumenty pro vznik Očkovacího centra MUDr. Hana Roháčová, Ph.D., primářka Kliniky infekčních, tropických a parazitárních nemocí Nemocnice Na Bulovce.

Provázanost Očkovacího centra s dalšími klinikami a odděleními v rámci Nemocnice Na Bulovce potvrzuje také MUDr. Petra Holečková, Ph.D., MBA, zástupkyně primáře Ústavu radiační onkologie: „S kolegy z Infekční kliniky spolupracujeme a rozšíření konzultací očkování pro naše onkologické pacienty pochopitelně vítáme.“

Infekční nemoce a očkování proti nim je s Bulovkou spojené již dlouhodobě a proto je legické, že hlavní předností Očkovacího centra NNB je vysoká profesionalita a odborné kvality lékařů, kteří se této problematice trvale věnují a mají bohaté zkušenosti z ČR i ze zahraničních stáží. Individuální přístup ke každému pacientovi pak umožňuje racionální doporučení nezbytných očkování a jejich optimální načasování či kombinaci s ohledem na posouzení potenciálních rizik.

Standardní služby centra zahrnují klasické cestovní očkování a předvýjezdové poradenství včetně řešení případných potíží po návratu z rizikových zemí, dále tuzemská a komerční očkování proti klíšťové meningoencefalitidě, virovým žloutenkám, meningokokům, chřipce, pneumokokům, HPV, planým neštovicím atd. Cílem však není prodat co nejvíce vakcín.

Důležitá je ale také informovanost pacientů a jejich soustavná edukace. S otevřením Očkovacího centra Nemocnice Na Bulovce byly spuštěny také webové stránky, kde zájemci o očkování a rodiče dětských pacientů najdou vše potřebné. K očkování či konzultaci je nutné se předem objednat. Více najdete na www.bulovka.cz/kliniky-a-oddeleni/ockovaci-centrum.

Podceňované očkování proti chřipce

Očkování je podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nejúčinnějším preventivním opatřením, které je schopno zabránit rozvoji řady infekčních nemocí. V kontextu současné epidemiologické situace význam vakcinace jako nástroje veřejného zdraví výrazně stoupá.

Nás samozřejmě zajímalo, jak si pracoviště v současné době stojí. Jak se zdá, tak Česko objevilo skutečnost, že na "běžnou" chřipku se dá normálně očkovat. V minulých letech lékaři opakovaně apelovali na to, aby lidé očkování proti této, sice bagatelizované, ale v reálu velmi vážné nemoci, nepodceňovali. Zvláště pokud patří mezi tzv. rizikové skupiny občanů. Myslíme tím samozřejmě seniory, dále ty, kteří trpí nějakým chronickým onemocněním, ale také například těhotné ženy. Ukazuje se, že až Covid-19 lidi vyburcoval. A paradoxně se to ukazuje jako problém. Vakcín není dostatek. Jejich počty se objednávaly již letos v únoru, kdy vše ještě vypadalo jinak, jak víme. To nám potvrdila i tisková mluvčí Nemocnice Na Bulovce Simona Krautová: "Největší zájem je o očkování proti chřipce, ale tam bohužel narážíme na to, že dostatek vakcín je pro zdravotníky z nemocnice, vybrané rizikové skupiny, ale pro ostatní zájemce v současné chvíli nemáme dostatek vakcín. Další dvě nejčastější očkování jsou proti žloutence typu B a klíšťové encefalitidě."

Bohužel, očkovací látka se ale dovyrobit nestihne. Není žádné tajemství, že se každý rok připravuje jiná tak, aby odpovídala příslušnému kmenu chřipky, která se v tom daném roce očekává. Proočkovanost je v Česku přitom stále nízká. V polovině října 2019 zveřejnil na tiskové konferenci SZÚ Roman Chlíbek z katedry epidemiologie, Fakulty vojenského zdravotnictví v Hradci Králové proočkovanost české populace. Proočkovanost v České republice byla 5 – 6 %, přičemž doporučeno bylo minimálně 22% a 50% během případné pandemie. Vidíte, že slovo "pandemie" opravdu není nic nového a odborná veřejnost s ní počítala i v minulosti. Evropská komise již tehdy ale doporučovala až 75% proočkovanost u rizikových skupin. Tedy u těch, o kterých jsme se již výše zmiňovali.

Podobné články

Doporučujeme

Další články