5+1 českých her, které dobyly svět – G.cz
Vyhledávání

5+1 českých her, které dobyly svět

Jsme země plná talentovaných designérů, scénáristů, grafiků i hudebníků - a jejich počítačové hry se proslavily daleko za našimi hranicemi. Tady jsou ty nejlepší.

1. Hidden & Dangerous (1999)

small-games-info small-games.info

Taktická akce z prostředí druhé světové války byla jedním z velkých raných hitů české herní scény. Ovládáte až čtyři vojáky spojeneckých speciálních jednotek, které buď vodíte po mapě v pohledu z vlastních očí, nebo jim zadáváte úkoly na taktické mapě. Mohli jste se misí prostřílet na vlastní pěst, nebo pečlivě plánovat akce typu "dva vojáci vhodí granáty do místnosti, další vtrhne dovnitř samopalem a poslední hlídkuje, zda nepřijdou posily nepřítele" - lahůdka.

Hru sice trápily problémy s umělou inteligencí, ale svým realistickým přístupem (pár ran a jste mrtví), volitelnou výzbrojí a pestrostí misí zaujala recenzenty i hráče. Podíváte se v ní do Itálie, Jugoslávie, Německa, Norska i Československa - zvlášť poslední mise, ve kterých musíte eskortovat německého zběha, stojí za to - odehrávají se v Praze a na letišti v Kbelích.

Úspěch této hry nespočíval jen v tom, že ji vytvořili u nás. Měla tři silné stránky - atmosféru, překvapení a realismus. Ať už stojíte v noci na mostě a okolo vás si to prohučí parní lokomotiva, nebo bráníte letiště proti vlnám nepřátelských sil, ujíždíte v ukořistěném obrněném transportéru po pláži, kde Němci trénují invazi do Británie... Několikrát dostanete přesný taktický briefing, abyste pak zjistili, že v reálu je všechno jinak. A to je naprostá bomba. Nemluvě o tom, že můžete nasednout takřka do všech vozidel, která se ve hře vyskytují. I dnes po patnácti letech, pokaždé nadskočíte, když se ozve výkřik "Engländer!" následovaný sprškou ze samopalu MP-40.

2. Mafia (2002)

programujte_com programujte.com

Výlet do "zlatých" třicátých let v podání studia Illusion Softworks - z taxikáře Tommyho Angela se postupně stává typický mafián, který provádí atentáty, pašuje kontraband, zabíjí, nebo jezdí s hlavou své rodiny Donem Salieri na oběd. Odehrává se ve fiktivním městě Lost Heaven, které je inspirované dobovým Chicagem, realistické jsou také vztahy mezi odbory, etnickými skupinami, rodinami, zkorumpovanými politiky.

Na svou dobu měla Mafia naprosto úžasnou grafiku, které se její hlavní konkurent - Grand Theft Auto 3 - nemohl rovnat. Obličeje a animace postav vypadají skvěle i z dnešního pohledu. Příběh se všemi svými kličkami a zákrutami by vydal na výborný celovečerní film. Výrazné postavy, akce, zrada, pochybování o smyslu toho, co vlastně děláte, strach o vlastní rodinu - díky tomu všemu se opravdu stanete Tommym Angelem. Ale možná nejdůležitějším faktorem úspěchu, alespoň u nás, byl český dabing. Hlavní postavu naprosto dokonale namluvil Marek Vašut. Hlavu rodiny Salieri měl na starosti Antonín Molčík, k němu se připojil Petr Rychlý (s dnes už legendární hláškou: Co si to kurva ty parchanti vo sobě do prdele myslej? Že je to tady ňákej zasranej lunapark nebo co? Vlastnoručně těm hovadům rozstřílím prdel na sračky) v roli výbušného mafiána Paulieho.

A dokonce už vyšel trailer na Mafii III. Mrkněte na něj SEM.

3. Vietcong (2003)

v_screen010 gamefaqs.com

Válka je peklo. A tato hra vám to ukáže v plné síle - od pastí s bambusovými ostny, které číhají v džungli, až po plazení se v úzkých tunelech, kterými Vietnamci protkali podzemí pod bitevním polem. Zažijete chvíle triumfu i boje o holý život, opravdu se vcítíte do role vojáka, který vlastně bojuje naprosto zbytečnou válku, ale nepoleví kvůli svým kamarádům ve zbrani.

Hlavní kampaň má švih, kvalitní příběh i dynamiku. Také měla plnou českou lokalizaci, takže řeči o "zasraných rejžožroutech" určitě oceníte. Ale nehynoucí slávu Vietcongu zajistila hra pro více hráčů - vyvážená, s kvalitními mapami, možností instalovat pasti na protihráče. Ve své době nebylo většího uspokojení, než natáhnout provázek s připevněným granátem a sledovat, jak nic netušící oponent vyletí do vzduchu.

4. Machinarium (2009)

machinarium-wallpaper-cover-1920x1200 amanita-design.com

Příběh robota Josefa v městě postaveném ze šrotu? Ano, tato nezávislá hra hráče naprosto ohromila. V podstatě banální záležitost, která se strefila do vkusu a dodnes vyčnívá na poli point-and-click adventur.

Ve hře se nemluví. Nejsou tu ani žádné texty. Komunikace se odehrává výhradně pomocí vizuálních prvků. Pak tu máme fantastickou ručně kreslenou grafiku a hudbu od talentovaného Tomáše Dvořáka, kterého znáte pod pseudonymem Floex.

5. Operation Flashpoint (2001)

blade-and-soul-best-game-operation-flashpoint-online-87982 wallsave.com

Simulace. Vojenská simulace. Můžete si dělat co chcete a k cíli mise se můžete dostat mnoha způsoby. Ukradnete obrněný transportér? Fajn. Budete se desítky minut plížit lesem? Dá se. Vrazíte do nepřátelské základny v civilní kradené Škodě 130? Hodně štěstí. Dostanete zásah - jste mrtví. Pro masu současných hráčů, zvyklých na Call of Duty, by byly herní mechanismy příliš složité. Flashpoint vás nevede tunelem, ze kterého nemůžete uhnout, vyžaduje, abyste použili vlastní fantazii a kreativitu k řešení různých bojových úkolů. Příběhový rámec boje americké a sovětské armády o fiktivní ostrov v jakési geografické řiti je naprosto banální, samotné zpracování a cit pro detail (při tehdejších omezených možnostech) nadchne.

Hra představila koncept, který se chytil až po mnoha letech. Válka není sranda v Rambo stylu, ale špinavá, hnusná věc, která z vás udělá trosku. Díky nekompromisní zranitelnosti kohokoliv a čehokoliv jsou zvlášť pozdější mise velmi frustrující, ale tak máte alespoň rámcovou představu, proč se nepouštět do zbytečných konfliktů.

Bonus

Kingdom Come: Deliverance (2015?)

kingdom-come-deliverance-3 Warhorse Co se stane, když dáte dohromady nejzkušenější vývojáře typu Dana Vávry, Viktora Bočana nebo Martina Klímy? Plus financování od Zdeňka Bakaly? Vznikne projekt, který hodlá změnit tradiční představu o tom, jak mají vypadat hry na hrdiny. Kingdom Come bude velmi realistické RPG z dob husitských válek. Žádní draci, magie nebo podobné nesmysly - sami si zvolíte, zda budete hrdinou, nebo psancem.

Hra na serveru pro komunitní financování Kickstarter vybrala od budoucích hráčů už přes 765 tisíc liber, takže slibuje orchestrální soundtrack, animace postav za pomoci snímání živých herců a také možnost hrát za ženskou postavu, která v příběhu zachrání hlavního hrdinu. A můžete se vsadit, že Vávra a ostatní svoji práci neodfláknou, ostatně jako kdykoliv předtím.

A TADY máte 9 důkazů, že hraní počítačových her prospívá vašemu zdraví.

Podobné články

Doporučujeme

Další články