fb pixel Bude líp, zpátky ni krok! Komunisté se zastávají největšího kapitalisty u nás – G.cz
Vyhledávání

Bude líp, zpátky ni krok! Komunisté se zastávají největšího kapitalisty u nás

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Zatímco koaliční ČSSD bolesti a strasti premiéra Andreje Babiše příliš netrápí, KSČM mu stojí nadále po boku. Zní to absurdně, ale komunisté se zastávají největšího kapitalisty v České republice. Spojenectví je patrné nejen na domácí půdě, ale také v Evropském parlamentu. Zbývá se ptát, co za tím stojí?

Václav Roman
Václav Roman 17.12.2018, 10:48

Komunisté srdnatě hájí Babiše

U českých voličů se navzdory všem kauzám drží Andrej Babiš na vrcholu popularity, na evropské úrovni však narazil. Na půdě evropského parlamentu utrpěl debakl, jaký nepamatuje. Většina přítomných poslanců minulý týden hlasovala pro jeho střet zájmů a nebyla to jen tak ledajaká většina. Jednalo se celkem o 434 poslanců, což odpovídalo 80 % všech přítomných. Z toho plyne, že Babišovi a jeho týmu se se podařilo přesvědčit pouhou pětinu poslanců o tom, že premiér ve střetu zájmů není.

Koaliční ČSSD se tváří spíše nezúčastněně, případě se vůči premiérovým problémům s Agrofertem vyhrazuje. Podle jejích zástupců není myslitelné, aby na Babišovo problémy s jeho firmou doplácel český daňový poplatník. Případně vztaženo na evropské dotace, jakýkoliv daňový poplatník.

Na půdě Evropského parlamentu při hlasování o střetu zájmů se za Babiše postavilo jen minimální množství politických subjektů, jeho zájmy se snažili obhajovat zejména zástupci hnutí ANO a KSČM. Že se za něj staví jeho „straníci“ z hnutí není nic neobvyklého, podivné a bizarní jsou hlasy podpory od komunistů. Velmi vášnivě jej hájila třeba místopředsedkyně KSČM Kateřina Konečná, která se osmělila zeptat: „Česká policie a státní zastupitelství budou konat. Nač tedy tento tlak od europoslanců?“

To tu ještě nebylo, komunisté kopou za miliardáře. Nepopírá to však smysl komunistické ideologie bojovat proti kapitalismu. Konečná si myslí, že mnohem důležitější je to, aby se občanům žilo lépe. Možná nevědomky si propůjčila volební slogan Babišovo hnutí. Podle jejích slov bude líp: „...až budou zdaněny hanebné církevní restituce, až přestane být rozprodáván majetek do nejen německých rukou...“ to jsou stěžejní důvody, proč podle ní komunisté podpořili Andreje Babiše. Sympatické jim také musí být, že Evropský soud pro lidská práva zamítl žalobu Andreje Babiše na Slovensko kvůli evidenci a archívech Státní bezpečnosti. Žádná moc mu už nevezme, že je agent Bureš a tedy navždy jeden z nich.

Dalším důvodem komunistické podpory mohou být sympatie s tolik haněným Agrofertem, jehož akcie sice náš velkopodnikatel vložil do svěřeneckých fondů, tím se ale vlivu ve své firmě rozhodně nezbavil. Nádech podezření může mít také skutečnost, že od doby, co vstoupil do vlády coby ministr financí se objem dotací pro Agrofert zdvojnásobil. Do Agrofertu proudily z evropských peněz miliardy. Jednalo se o peníze z dotačních programů určených původně pro malé farmy. Babiš dlouhodobě vystupuje tak, že mu jsou problémy malých podnikatelů ukradené. Malým firmám naopak problémy přidává, ztěžuje jim žití a ještě jim dává cejch podvodníků. A to se komunistům prostě líbit musí.


Zde nabízíme komentář hlasování o střetu zájmů Andreje Babiše: Zas ta účelovka! 434 "Kalousků" v Evropském parlamentu odhlasovalo stopku dotacím pro Agrofert.

Podobné články

Doporučujeme

Další články