fb pixel Boris Johnson přilévá olej do Hong Kongu. Je ochoten přijmout tři miliony uprchlíků – G.cz
Vyhledávání

Boris Johnson přilévá olej do Hong Kongu. Je ochoten přijmout tři miliony uprchlíků

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Podle Borise Johnsona může Velká Británie nabídnout víza až pro tři miliony lidí z Hong Kongu, pokud Čína neustoupí ze svého plánu na zavedení nového bezpečnostního zákona. Otázka je, jestli je Johnson ochoten kompromitovat vztahy s Čínou “jenom” kvůli porušování základních lidských práv na druhé straně světa.

Jan Studnička
Jan Studnička 4.6.2020, 14:45

Rule Britannia!

Britský premiér se oklepal z nákazy koronaviru ve velkém stylu a vstoupil do pomalu se rodící nové studené války také ve velkém stylu. Nad Hong Kongem už se přetahují Spojené státy s Čínou a Boris Johnson na sebe nemohl nechat dlouho čekat. Ostatně, Hong Kong byl de facto pod britskou koloniální nadvládou až do roku 1997, kdy bylo město předáno pod vedení Číně s tím, že na dalších padesát let zavládne mechanismus “jedné země, dvou systémů”.

Čína tlačí na uvalení extrémně přísných bezpečnostních zákonů, což by znamenalo katastrofu pro statisíce protestujících a vlastně pro celé město. Spojené státy už hrozily, že pokud bude Peking tlačit i nadále, Američané zruší Hong Kongu speciální vyjednávací status a padnou na něj stejné sankce a cla jako na zbytek Číny.

No a Británie teď zase prohlásila, že pokud Čína zákon uvede v platnost, nabídne tři miliony víz pro občany Hong Kongu, kterým byl pas vydán před rokem 1997 a tudíž mají britské pasy. Víza by měla platit na dvanáct měsíců a poskytnout tedy případným migrantům dostatek času na to, aby si našli práci a zahájili svou cestu za britským občanstvím.

Jak si asi dovedete představit, Čína může bouchnout zlostí a zbytek světa je paf.

Johnson totiž vyhrál nedávné volby nad tématem Brexitu, který je v hlavách spousty lidí úzce spjat s migrací do Británie. A teď, když se premiér konečně odtrhl od EU, doveze si z Číny tři miliony Asiatů? Většina konzervativců se zatím tváří, že ironii nevidí a tleskají tomu, jaké má jejich premiér koule. Druhý problém taky úzce souvisí s Brexitem. Země je totiž teď zoufalá po zdravých obchodních vztazích, zvlášť, když se obchodování s Unií tolik komplikuje. A rozhodit si Čínu, která je pochopitelně jako ekonomický partner hodně vysoko, to je vážně odvážný tah.

Možná si jen Johnson spočítal, že chce být na jedné lodi se Spojenými státy, ale část lidí zůstává silně skeptická. Část obyvatel Hong Kongu, která je vlivem Číny ve městě ohrožena, nevěří, že by Británie byla ochotna obětovat vztahy s Čínou. Velká část obyvatel ale vyrazila obnovit své staré pasy.

Rudá záře nad Hong Kongem

Čína se snaží prosadit zákon, který by umožnil nakládat s protestujícími jako s teroristy a vlastně umožnil čínským ozbrojeným složkám vstoupit do Hong Kongu. Účastníci protestů se bojí o svůj život zvláště teď, protože se zjistilo, že během karantény kolem koronaviru Čína tajně zatýkala aktivisty.

Spor se stupňuje o to víc, jak moc do něj vstupují západní velmoci. Čína je po pandemii ekonomicky oslabena a nemůže si dovolit přijít o Hong Kong, ale ani o styky na Západě.

Podobné články

Doporučujeme

Další články