fb pixel Blíží se komunální volby: čas, kdy začíná fiktivní stěhování politiků kvůli kandidátkám – G.cz
Vyhledávání

Blíží se komunální volby: čas, kdy začíná fiktivní stěhování politiků kvůli kandidátkám

Zdroj: profimedia

Vzhledem k tomu, že se blíží komunální volby, opět se nám tu objevuje takový nešvar. Zájemci o politické funkce se fiktivně stěhují nejen v rámci okresů, ale i v rámci krajů. Dle zákona totiž lidé mohou kandidovat pouze tam, kde mají stanovené trvalé bydliště. V minulosti jsme se fiktivním stěhováním mohli setkat například u bývalého premiéra Jiřího Paroubka, který v minulosti kvůli volbám přesidloval do Teplic. V současnosti se s tímto jevem setkáváme u zástupce starosty Jaroslava Kubíka, který zastává úřad v městské části Praha-Zličín, ale dle našich informací bydlí v Třebonicích u své ženy.

Dirk Diggler
Dirk Diggler 7.6.2018, 11:13

Političtí stěhováčci nejsou raritou

Být v Čechách takzvaným politickým cestovatelem není nic neobvyklého. Když například bydlíte v Praze a disponujete nějakou homofobní nebo populistickou politickou stranou, není nic jednoduššího a logičtějšího než si vytvořit fiktivní bydliště například v Ústeckém nebo Moravskoslezském kraji, kde váš program padne na úrodnější půdu. Zákon totiž stanovuje, že člověk může kandidovat pouze v místě, kde má své trvalé bydliště, což mnoho lidí ani neví. Voliči jsou tak častokrát zmateni a diví se, že například u parlamentních voleb nenajdou v určitém kraji kandidáta ze svého rodného města.

Tento jev není neobvyklý a provází všechny volby na všech úrovních. Například expremiér Jiří Paroubek se z tohoto důvodu přestěhoval před lety přesunul do Ústeckého kraje. V roce 2012 se exposlankyně Volfová fiktivně přestěhovala z Prahy do Ústí, aby mohla kandidovat, což později i sama přiznala.

Sami politici tato účelová stěhování přiznávají a jednají takto na základně průzkumů, které jim radí, že jejich strana má vyšší podporu v určitém kraji. Chtějí si tím logicky zvýšit pravděpodobnost, že se dostanou do parlamentu nebo zastupitelstva. Otázkou je, jestli tito lidé pak dokáží oslovit obyvatele jiného kraje, než ve kterém sami bydlí.

Ani komunální politici nemají s fiktivními adresami problém

Machinace týkající se stěhování kvůli kandidování v určitém městě se netýká jen vysoké, ale i komunální politiky. Například zástupce starostky Ing. Jaroslav Kubík /Občané pro Zličín a Sobín/ z městské části Praha-Zličín dle našich zdrojů kandidoval v městské části Zličín, ale ve skutečnosti bydlí v Třebonicích u své ženy Ing. Petry Kubíkové, která na úřadu MČ Praha – Zličín pracuje jako tajemnice úřadu. Dle výpovědi sousedů paní Kubíkové je její manžel každý den vídán v domě v Třebonicích, což by znamenalo, že bydlí v jiném městě, než ve kterém kandidoval a nyní pracuje jako zástupce starostky, což je protizákonné.

Třebonice jsou od Zličína vzdálené zhruba 6 kilometrů a pan Kubík má ve Zličíně evidované bydliště. „Žádného pana Kubíka neznám a ani nevím, že by tu někdy někdo takový bydlel,“ nám sdělil Kubíkův potenciální soused z adresy v městské části Zličín, kde by měl údajně bydlet.

A zde je 5 zásadních počinů národní hrdinky Olivie Žižkové.

Podobné články

Doporučujeme

Další články