fb pixel Bidenovo nařízení umožňuje trans ženám soutěžit ve školních sportovních týmech, aktivisté si jdou po krku – G.cz
Vyhledávání

Bidenovo nařízení umožňuje trans ženám soutěžit ve školních sportovních týmech, aktivisté si jdou po krku

Zdroj: White House (public domain)

Prezident Joe Biden podepsal výkonné nařízení, které má bránit diskriminaci na základě sexuální orientace a genderové identity. V důsledku údajně může přinutit školy, aby přijímaly do týmů trans ženy. Řada aktivistů i institucí hlasitě protestuje.

Jan Studnička
Jan Studnička 22.1.2021, 13:26

Zleva doprava

Joe Biden vstoupil do úřadu prezidenta mimořádně aktivně. Hned v prvních čtyřiadvaceti hodinách udal směr, kterým se budou pod jeho velením Spojené státy ubírat. A většina z těch kroků téměř křičí: „Návrat k normálnosti!“ USA se vrátily k Pařížské dohodě, zeď na hranicích s Mexikem se stavět nebude a tak dále.

Jsou tady ale i záležitosti, které mají více nuancí a nejde se na ně dívat pouze optikou liberál vs. konzervativec, demokrat vs. republikán. A do těch už se novopečený šestačtyřicátý prezident stačil ponořit taky.

Biden podepsal „executive order“, tedy výkonné nařízení, jenž má bojovat proti diskriminaci na základě genderové identity a sexuální orientace. Jak asi víte, tohle jsou dost žhavá témata pro jakoukoli veřejnost, a obzvlášť tu americkou, kde se právě šlo z téměř alt-right politiky zpět k liberálním demokratům.

Trans ženy ve sportu

Všem bylo jasné už od Bidenova vítězství ve volbách, že rovnoprávnost bude jedním z pilířů jeho administrativy. Ostatně jeho viceprezidentkou je poprvé v historii žena, navíc žena s indickými kořeny. Na různá důležitá místa se pak dosazovaly ženy, sexuální i etnické menšiny a před pár dny se dostala na Ministerstvo zdravotnictví doktorka Rachel Levine, trans žena.

Právě trans žen se týká i nejnovější výkonné nařízení. Podle některých interpretací totiž nařízení nutí školy, aby do dívčích sportovních týmů přijímaly trans ženy. A jestli tohle považujete za dobrou, nebo špatnou věc, to už záleží v podstatě čistě na vašem ideologickém základě, že.

Fox News a všechna konzervativní média samozřejmě bijí na poplach, trans aktivisté jásají, protože to chrání jejich práva. Ale do hry tentokrát vstoupily i radikální feministky, pro které se vžil akronym TERF, tedy trans-exclusionary radical feminists. Volně přeloženo, feministky, které neuznávají trans ženy jako ženy. J. K. Rowling je takhle občas označována, ale ona bývá označována jako leccos. TERF holky každopádně mluví o tom, že připustit trans ženy do ženského sportu a obzvláště na školní úrovni, pokládá nad dívky další „skleněný strop“.

Od podepsání nařízení uběhlo jenom pár hodin, ale třeba takový stát Montana už uvažuje nad tím, že vytvoří vlastní zákon, který by zakazoval trans ženám účastnit se školních sportů, případně vyhnout se sportovním aktivitám se zbytkem Unie úplně. A britský deník Daily Mail si nezapomněl rýpnout s tím, že Biden sliboval jednotu, ale netrvalo mu ani den, aby rozdělil zemi.

Podobné články

Doporučujeme

Další články