fb pixel Biden zvažuje Amy Klobuchar za svou viceprezidentku. Chopí se baba z Minnesoty výzvy? – G.cz
Vyhledávání

Biden zvažuje Amy Klobuchar za svou viceprezidentku. Chopí se baba z Minnesoty výzvy?

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Biden si začíná vybírat partnera, který s ním vyrazí do boje o Bílý dům. A musí vybírat pečlivě, protože v těsných volbách, které se ve Státech na podzim očekávají, může i tak “minoritní” věc jako viceprezident ovlivnit výsledek voleb. Oficiálně tedy vyzval Amy Klobuchar, aby zvážila, jestli se chce nechat na tuto pozici prověřit.

Jan Studnička
Jan Studnička 22.5.2020, 11:47

Amy Klobuchar

OK, než si řekneme, co to vůbec znamená, že se musíte nechat prověřit pro to, aby vás prezidentský kandidát zvážil jako potenciálního viceprezidenta, pojďme si něco říct o samotné Amy Klobuchar. Dcera novináře a učitelky vystudovala práva a chvíli právničila po korporacích, ale potom šla do veřejného úřadu státního zástupce, kde si vydobila slušnou reputaci. V roce 2006 kandidovala do Senátu a taky se tam dostala.

Tam začala její hvězda stoupat doopravdy. Proslavila se jako dříč, který umí zařídit prakticky všechno, když chce. Ze všech členů Kongresu má největší počet návrhů, které to dotáhly až na hotový zákon. Stala se expertkou na tlačení legislativy, je jeden z mála lidí, kteří dokáží prokličkovat barákem plným republikánů i s liberálním zákonem.

Pořádně se ale proslavila až svou kandidaturou do Bílého domu. Apelovala hlavně na liberální voliče, kteří se necítili tak “radikálně”, aby volili Bernieho. To ji ve spojení s její… velice Midwest/Minnesota osobností přineslo docela úspěch. A právě to je něco, co by se Bidenovi hodilo v jeho kampani.

Chasing Amy

Joe Biden tedy potřebuje parťáka, se kterým vyrazí na Trumpa. V takhle těsných volbách, které nás pravděpodobně na podzim tohoto roku čekají, může každý přešlap znamenat konec nadějí. Pro Trumpa ani tak ne jako právě pro Bidena. Nemůže si dovolit dělat chyby. A Klobuchar je velice jistou a bezpečnou volbou. Shodnou se na spoustě politických témat, oba jsou středolevicovými politiky, alespoň z pohledu průměrného Američana, a protože je Klobuchar oproti Bidenovi o osmnáct let mladší, kdyby se starému pánovi nedejbože něco stalo, mohla by ho zastoupit, aniž by tím administrativa výrazněji utrpěla.

Zatím se ale neví, jestli vůbec Klobuchar Bidenovu výzvu přijme. Pokud se totiž nechá vettnout, znamená to, že bude zařazena do programu s dalšími potenciálními kandidáty na VP. Tyhle kandidáty pak speciální Bidenův tým důkladně proklepne. Ale důkladně. Pročeše jejich daně, jejich minulost, všechny jejich výroky, co kdy napsali do školních novin, co napsali na Twitter… Příjemné to není. Klobuchar má výhodu toho, že za celou dobu její kandidatury se na ni nikomu nepodařilo najít ani smítko.

Bude tedy nakonec viceprezidentkou Spojených států herdekbaba z Minnesoty? Uvidíme.

Podobné články

Doporučujeme

Další články