fb pixel Bezstarostný Jack Nicholson, rockstar Hollywoodu: Oscarový rekordman má rád Putina a mladé modelky – G.cz
Vyhledávání

Bezstarostný Jack Nicholson, rockstar Hollywoodu: Oscarový rekordman má rád Putina a mladé modelky

+ DALŠÍCH 9 FOTEK + DALŠÍCH 10 FOTEK

Ďábelsky svůdný, ďábelsky talentovaný, extrémně tajnůstkářský a především bezstarostný - to je Jack Nicholson, rocková hvězda Hollywoodu. Dnes třiaosmdesátiletý herec ztvárnil za život mnoho nezapomenutelných rolí a drží rekord v největším počtu oscarových nominací. Díky jeho výkonům v Batmanovi, Osvícení či Přeletu nad kukaččím hnízdem mu filmoví fanoušci odpustí cokoliv - od staromládeneckého života plného nemanželských dětí, přes téměř nevhodně mladé milenky, až po vřelý vztah k Vladimiru Putinovi.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 22.4.2020, 12:57

Kluk z New Jersey

Pokud o soukromí Jacka Nicholsona můžeme něco říct s jistotou, pak to, že o něm mnoho nevíme. Tajnůstkářská hollywoodská ikona s novináři moc nemluví a už vůbec ne o svém životě. Něco málo o svém mládí ale přeci jenom prozradil. Narodil se v New Jersey teprve sedmnáctileté showgirl June Nicholson (na stage si říkala June Nilson) a italsko-americkému moderátorovi a komikovi Donaldu Furcillovi. Tedy možná. Možná byl jeho otcem - spíš než Donald - Junin manager Eddie King. Přesně to neví nikdo a nevěděla to ani June. Aby její rodiče zachránili zbytky Juniny už tak pochroumané pověsti, rozhodli se vychovávat svého vnuka vedle dvou dcer jako vlastního syna (to byla docela běžná praxe, své o tom ví třeba i Eric Clapton).

Až v sedmatřiceti, když obě jeho "sestry", ve skutečnosti tedy matka a teta, byly dávno mrtvé, se Jack dozvěděl pravdu. Jak později prohlásil: "Doktlo se mě to, bylo to emotivní... Ale rozhodně ne traumatizující." Ok, Jacku, to jsme rádi! Ve tvých rolích je hodně znát, že jsi psychicky zcela v pořádku!

Když padla řeč na herectví - pro Jacka to nebylo hned. Ačkoliv ve škole platil za třídního klauna, bylo to dáno jeho rebelskou povahou, prakticky každý den zůstával po škole za nevhodné chování. V 50. letech se přihlásil do Národní gardy, přidal se k její kalifornské letecké složce. Po základním tréninku pak každý víkend chodil na další tréninky, chvíli fungoval jako hasič a aktivně odsloužil asi 6 měsíců. Udělal to proto, aby si zajistil, že nebude proti své vůli povolán do války, jak tomu byli mladí Američané zvyklí z ještě tenkrát čerstvého konfliktu v Koreji. Do Hollywoodu se vydal v roce 1954 a našel si práci jako úředník ve studiu předních animátorů studia MGM. Tím se začala psát jeho cesta ke hvězdám.

Sláva, holky a Putin

Ačkoliv je Nicholsonovi dnes už 83 let, na charisma mu pokročilý věk neubral zhola nic. Dvacetileté modelky už asi úplně neprohání, ale také se neuklidil na odpočinek. Kdepak, všichni v Hollywoodu i mimo něj ví, že tenhle starý mládenec si vždy užíval plnými doušky. Slávu, úspěch a popularitu si vykoupil množstvím nezapomenutelných filmových rolí. První příležitosti mu dal mezi fanoušky béčkových hororů milovaný režisér Roger Corman, který proslul... řekněme osobitými adaptacemi povídek a básní E. A. Poea. Opravdový úspěch ale přišel s kultovní Bezstarostnou jízdou, kde Nicholson po boku Denise Hoppera a Petera Fondy sice ztvárnil menší roli, stejně mu ale vynesla první z mnoha a mnoha nominací na Oscara. Nicholson jich totiž zvládl nasbírat už 12 a je tak držitelem rekordu v udělení největšího počtu nominací v historii Cen Americké filmové akademie. Za co všechno je dostal a které proměnil?

Nicholson navždy chápal, že na výsluní je třeba se udržet, aby si mohl dopřát život herecké rockové hvězdy. Role si pečlivě vybíral, a i když sem tam pochopitelně i on natočil nějaký propadák, většinou to bylo rychle zapomenuto a herec se tím příliš netrápil. A netrápil se nikdy ani závazky nebo zodpovědným přístupem k osobním vztahům. Krásné ženy miloval vždy, jen jedna ho ale dokázala "dotáhnout" k oltáři - byla to herečka Sandra Knight, kterou si Jack vzal v roce 1962 a v roce 1968 se s ní zase rozvedl, pár žil ovšem odděleně už dva roky před finálním podpisem oficiálních papírů. Mají spolu dceru Jeniffer, která je jedním (a zároveň jediným manželským) z celkem sedmi Nicholsonových dětí.

Sedm let se herec rozcházel a zase scházel s kolegyní Anjelicou Huston. V pauzách, které ti dva měli, stihl Nicholson randit s řadou mladších hereček a především modelek, například s dánskou kráskou Winnie Hollman, se kterou si umotal také jednoho potomka. Další dvě děcka, a to včetně Lorraine Nicholson, která je dnes herečkou a režisérkou, má Jack ze vztahu s Rebeccou Broussard. Na přelomu tisíciletí chodil také s krásnou (a o 30 let mladší) Larou Flynn Boyle, kterou znáte asi hlavně jako Donnu z Lynchova kultovního Twin Peaks. Legendární je dnes už i virální video z Oscarů 2013, kdy Nicholson vstoupil do interview novináře a Jennifer Lawrence s lichotkou - vypadáte jako jedna moje bývalá přítelkyně, řekl blondýnce. Ona pohotově zareagovala: "Vážně? A vypadám i jako vaše budoucí?" Starý proutník se ale nedal a o desítky let mladší kolegyni s významným mrknutím sdělil, že "o tom popřemýšlí".

Tenhle divočák zkrátka ví, jak si užívat a nebere si servítky. Nebere si je ani v politických názorech. Netají se obdivem k Vladimiru Putinovi nebo již zesnulému Fidelu Castrovi. Ani kvůli tomu ho ale jeho věrní příznivci nezapudí. Kdyby to tak měl kdokoliv jiný, byl by to balanc na ostří nože, ale Jack Nicholson? Ále, no co! Vždyť je mu přes osmdesát! Má už právo dělat a myslet si, co chce, no ne?

Podobné články

Doporučujeme

Další články